spaco to jest spa?     

          Czym jest spa? Aby to wyjaśnić, najlepiej przywołać obraz przedstawiający leżącego na miękkim łożu człowieka (to może być każdy z Państwa!), który zaznaje przyjemności delikatnego masażu i jednocześnie rozkoszuje się unoszącym się w powietrzu zapachem egzotycznych aromatów. Jego ciało jest coraz bardziej zrelaksowane, a mięśnie odżywają pod wpływem delikatnych, lecz wprawnych dłoni uśmiechniętej masażystki. Całej scenie towarzyszy delikatna muzyka, a z daleka dobiega delikatny szmer oceanu. W ten właśnie sposób można w skrócie opisać atmosferę panującą w renomowanych, tajskich salonach spa. Architektura i wystrój nawiązują do wyglądu tajskiego domu – salon składa się zwykle z kilku osobnych pomieszczeń wyłożonych drewnem tekowym, a wokół budynków kwitnie bujna roślinność. U progu powita nas piękna, ubrana w tradycyjny strój Tajka, która z uśmiechem poprowadzi nas w świat doskonałego relaksu.

          Salony spa oferują przeróżne zestawy terapii, z których każda służy czemu innemu. Masażystki są odpowiednio przeszkolone w specjalnych szkołach masażu, dzięki czemu każda z nich świetnie wykonuje swą pracę ku satysfakcji klientów, którzy urzeczeni atmosferą wcale nie mają ochoty opuszczać salonu. Każdy wybiera to, co lubi – jednym razem może to być konkretny rodzaj masażu, a w innym – połączenie sauny parowej, fińskiej i tureckiej łaźni z jacuzzi, stanowiące wstęp do właściwego masażu. Masaż odbywa się na specjalnym stole wyposażonym w wycięcie na głowę. Nasza przygoda w salonie spa może rozpocząć się od peelingu całego ciała, później następuje kąpiel, a końcowym etapem jest właściwy masaż. Specyfika salonu spa polega przede wszystkim na wszechogarniającym spokoju – obsługujący przemykają się niemal bezszelestnie i bez pośpiechu, a wszystko po to, by nie zakłócać relaksu klientów. Wszystko to sprawia, że zabieg dostarcza niesamowitych przeżyć.  

        Spa znane jest w Tajlandii od dziesięcioleci. Pierwsze salony powstały jeszcze przed wojną i zazwyczaj wchodziły w obręb ekskluzywnych hoteli. Spa nie było wówczas tak popularne, jak obecnie, lecz już wtedy turyści doceniali zalety masażu tajskiego. W ostatnich latach ten wspaniały rodzaj relaksu stał się prawdziwą tajską specjalnością – jest to efekt nie tylko gwałtownego rozwoju turystyki, lecz także niezwykłych umiejętności tajskich masażystek. Nie dziwi zatem fakt, że salony prosperują znakomicie i ciągle powstają nowe. W ciągu ostatnich lat Tajlandia urosła do rangi azjatyckiego centrum masażu i spa, wyprzedzając nawet Bali – wyspę od lat znaną ze znakomitych terapii egzotycznych. Spa jest tak popularne, że każdy turysta czuje się w obowiązku skorzystać z tajskiego masażu. 

Salon działający przy hotelu The Oriental w Bangkoku, został uznany przez nowojorski magazyn „Travel&Leisure” za najlepszy na świecie ośrodek spa. Jakość oferowanych tam usług potwierdzają zresztą sami klienci, wśród których nie brakuje osób o sławnych nazwiskach.

            Rozbudowane i zapewniające najszerszy zakres usług ośrodki spa łączą w sobie cechy sanatorium, centrum odnowy biologicznej, kliniki medcycyny alternatywnej i salonu masażu. W to wszystko wpleciona jest orientalna atmosfera i najwyższy standard. Ceny, choć wydają się wysokie, są i tak bardzo korzystne, jeśli uwzględnimy jakość obsługi. Ośrodki spa różnią się znacznie pod względem zakresu świadczonych usług. Na przykład centra takie, jak Chiva Som czy San Carlos trudno byłoby uznać za salony odnowy biologicznej – są to raczej swoiste sanatoria, w których pod opieką lekarzy, pacjenci poddają się różnym kuracjom leczniczym, wśród których masaż jest tylko jednym z wielu aspektów terapii, obok wielu innych elementów bazujących na osiągnięciach tradycyjnej medycyny orientalnej. Rozbudowane ośrodki oferują również zdobycze zachodniej medycyny estetycznej – operacje plastyczne i terapie odchudzające. Pobyt w tego typu ośrodkach nie ogranicza się zatem do kilkugodzinnej wizyty, lecz trwa nawet 5-6 dni. Korzyści zdrowotne z takiej sesji terapeutycznej są oczywiście proporcjonalnie większe. 

Kuracje

          Zabieg spa ma na celu kompleksową odnowę biologiczną całego ciała (a po części także umysłu). Dwie trzecie wykonywanych kuracji zawiera zatem różnorodne formy masażu w jego odmianie tajskiej, szwedzkiej lub jawajskiej. Goście salonów chętnie korzystają też z dobrodziejstw aromaterapii, w której stosuje się olejki z dodatkiem wyciągów z miejscowych, wonnych ziół. W salonach możemy również skorzystać ze znanych w Europie form terapii: kąpieli borowinowej, sauny parowej i hydroterapii lub z bardziej egzotycznych propozycji, takich jak: owijanie ciała w tkaninę nasączoną tajemniczymi substancjami, kąpiel kwiatowa, sauna ziołowa. Wśród dodatkowych usług znajdują się m.in. pedicure, manicure, fryzjer.  

spa warszawa

          Wysoka jakość tajskiego spa w dużej mierze ma swą przyczynę w tradycji leczniczo-filozoficznej, która proces terapeutyczny opiera m.in. na stosowaniu odpowiednich ziół. Wiedza ta jest współcześnie propagowana i z dobrym skutkiem wykorzystywana w salonach spa. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także religia buddyjska, tak dużą wagę przywiązująca do medytacji i skupienia oraz akcentująca potrzebę wewnętrznego spokoju jako fundamentu szczęścia człowieka. Można zatem powiedzieć, że tajskie salony spa służą nie tylko higienie ciała, lecz także ducha. Dodajmy w tym miejscu, że zgodnie z podstawową zasadą orientalnej medycyny, zdrowie i dobre samopoczucie człowieka zależy od tego, czy energia krążąca w ciele człowieka płynie w sposób zrównoważony, bez zakłóceń, czy też wręcz przeciwnie – jest blokowana, czego bezpośrednim skutkiem staje się choroba. Wbrew powszechnej opinii, jest to po części zgodne z doświadczeniami klasycznej medycyny europejskiej, która również podkreśla rolę prawidłowego zbalansowania wszystkich układów ciała – homeostazy.   

Zioła

          Zioła są w Tajlandii wykorzystywane w lecznictwie, kuchni oraz jako składniki kosmetyków. Stosowane podczas masażu olejki zawierają ekstrakty ziołowe, które docierając do dróg oddechowych wpływają na samopoczucie i stan umysłowy oraz emocjonalny. Odpowiedni aromat potrafi uspokoić lub pobudzić, zawsze jednak korzystnie oddziałuje na nastrój – ogólnym celem aromaterapii jest przywrócenie zaburzonej równowagi między duszą a ciałem. Stymulację zapewnia olejek z dodatkiem rozmarynu, szałwi i mięty. Z kolei uspokojenie zawdzięczamy użyciu gałki muszkatałowej, kwiatu pomarańczy lub majeranku. Energii doda nam mandaryn, zaś relaksu dostarczy olejek zawierający lawendę. Utrzymaniu równowagi wewnętrznej służy aromat zielonej herbaty. W celu uzyskania bardziej zróżnicowanych efektów terapii, używa się także kombinacji różnych olejków. Olejki używane są nie tylko w masażu, lecz również w kąpieli oraz w postaci czystej – wówczas aromaterapia (poprzez inhalację), traktowana jest jako zabieg leczniczy. Olejki są także stosowane jako akcenty zapachowe w perfumach. 

olejki eteryczne dla spa  http://www.sklep.alqvimia.pl/k10-r31--aromaterapia-olejki-eteryczne.html

Masaż tajski

          Masaż tajski ma na celu przyniesienie ulgi zmęczonym mięśniom oraz przywrócenie równowagi cielesnej. Zgodnie z założeniami orientalnej medycyny, na skutek ugniatania, naciskania i rozluźniania konkretnych miejsc na ciele, następuje odblokowanie zatorów zakłócających przepływ energii w organizmie. Masaż tajski pozytywnie oddziałuje również na krążenie krwi.

Refleksologia

          Ta forma masażu pozwala na utrzymanie dobrej kondycji ciała. Podstawa teoretyczna refleksologii wywodzi się z azjatyckiej medycyny, głoszącej zasadę, iż stopy i dłonie posiadają tzw. refleksy, które łączą się ze wszystkimi częściami i organami ciała. Na przykład: uciskanie odpowiedniego miejsca na dłoniach i jednocześnie na stopach, powoduje przywrócenie odpowiedniego rytmu krążenia krwi. Jej cyrkulacja staje się stabilna, a tlen dochodzi do wszystkich komórek ciała. Refleksologia eliminuje stresy poprzez doprowadzenie do stanu głębokiej relaksacji; system nerwowy może się wówczas wyciszyć i funkcjonować w sposób zrównoważony. 

Akupunktura

          Znana od pięciu tysiącleci sztuka akupunktury wywodzi się z Chin i polega na nakłuwaniu odpowiednich miejsc na ciele za pomocą cieniutkich igieł oraz na manipulowaniu wbitą w ciało igłą. Miejsca nakłuć leżą na liniach przebiegu tzw. meridianów, czyli kanałów energetycznych organizmu. Nakłuwanie pozwala przywrócić utraconą równowagę przepływu energii. Jest to zabieg bezbolesny, lecz zadziwiająco skuteczny, co potwierdzają nie tylko Azjaci, lecz także zwolennicy tej metody w innych częściach świata. Akupunktura ma niezwykle szeroki zakres zastosowań – leczy nie tylko liczne zaburzenia wewnętrzne lub ból, lecz jest także skuteczna w leczeniu nałogów – istnieją dowody efektywności tej metody w walce z uzależnieniem tytoniowym.

 

Medytacja

          Medytacja to umiejętność wprowadzenia świadomości w stan, który pozwoli na przywrócenie równowagi umysłowej, zaburzonej przez oddziaływanie negatywnych emocji, takich jak: chciwość, złość, zła wola, pożądanie, niepokój, zwątpienie. Dzięki medytacji, można przyspieszyć proces usuwania z umysłu elementów utrudniających właściwe funkcjonowanie umysłowe i emocjonalne. Medytacja ma korzystny wpływ na samopoczucie, pozwala pozbyć się np. ospałości lub zmęczenia. 

  Warszawa Day Spa >>> http://www.dayspa.pl/nowosci,5

naturalne kosmetyki spa http://www.alqvimia.pl

Foot in mouth


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda