AromaterapiaAromaterapia jest tak stara jak świat zawsze towarzyszyła człowiekowi.

Twórcą nazewnictwa aromaterapia jest francuski inżynier chemik który pracował w latach dwudziestych minionego wieku Rene - Maurice Gattefosse to właśnie on eksperymentował w swoim laboratorium z olejkami eterycznymi i olejami tłoczonymi na zimno kiedy to któregoś dnia oparzył sobie rękę wtedy to zanurzył ją w oleju lawendowym i się bardzo zdziwił kiedy to ból ustał a ciężkie poparzenie szybko się zabliźniło nie pozostawiając większych blizn.

To sprawiło że do końca swojego życia zajmował się tylko aromaterapią zmarł w 1950 w Casablance.

Słowo aromaterapia w samo w sobie mówi czego dotyczy aroma zapach terapia leczenie, kuracja szereg czynności medycznych lub terapeutycznych z użyciem stosownych produktów i aparatur, zmierzających do przywrócenia równowagi organizmu dotkniętego chorobą to, działanie którego celem jest przywrócenie zdrowia dobrego samopoczucia lub poprawy jakości życia, jednak tak naprawdę nie dotyczy to tylko wąchania i samouzdrawiania, oczywiście w ten sposób aromaterapia skutecznie działa i przynosi wielkie korzyści kuracjuszy którzy przez inhalacje substancji eterycznych leczą swoje dolegliwości.

Aromaterapia to sztuka używania i stosowania olejków eterycznych 

Używanie olejków eterycznych zwane było już 3000 lat p.n.e. za czasów ludów sumeryjskich to już w tych czasach były znane olejek eteryczny z mirry i tymianku.

Na świecie uznawane są trzy szkoły aromaterapii ; Francuska mocno powiązana z medycyną, używana doustnie i w czopkach, nie zalecana do użytku zewnętrznego, przepisywana przez lekarzy i używana tylko 100% naturalna i czysta.

Angielska początek lat 70. Anglicy to spadkobiercy Francuzów, niemniej stosują olejki eteryczne do terapii tylko zewnętrznych. 

 

Prekursorem był Robert Tisserand rekomendował on używanie aromaterapii tylko na zewnątrz jak inhalacje lub masaże.

To szkoła mocno związana z medycyną energetyczną i terapiami manualnymi.

Największy autorytet to: Patricia Davis de la London School of Aromatheraphy y Valery Anne Worwood, szkoła angielska stosowana jest w Californii, E.E.U.U. i Australii.

Hiszpańska, to aromaterapia perfumeria i alchemia, wprowadzona do Hiszpanii w Średniowieczu, jest najstarszą i najbardziej dogłębną w Europie, niektórzy historycy francuscy twierdzą, że perfumeria i kosmetyka zostały wprowadzone poprzez wyprawy krzyżowe, ale to nieprawda. Prawdziwe korzenie aromaterapii starego kontynentu odnajdujemy tyko w Hiszpanii wprowadzona została za pośrednictwem Arabów którzy byli obecni na półwyspie iberyjskim ponad 7 wieków, Z rozpadem cywilizacji grecko rzymskiej, wiedzę skupiła Aleksandria, teksty i zapiski o antycznej alchemii i aromaterapii zostały zebrane przez naród arabski. Biblioteka Aleksandryjska się spaliła, ale na szczęście Arabowie posiadali już taką wiedzę na temat aromaterapii odtwarzali z pamięci i przyzwyczajeń również warte przypomnienia jest to, że to właśnie oni w ówczesnych latach kontrolowali szlaki handlowe z Afryki do Europy i już wtedy handlowali wonnościami perfumami, przyprawami, dywanami czy wreszcie jedwabiem prawie w całej Europie.

Warto jednak wspomnieć że Polska miała swój znaczący epizod w aromaterapii i perfumiarstwie nie wszyscy wiedzą że Polska Królowa Jadwiga Łokietkówna przyczyniła się do stworzenia pierwszych perfum średniowiecznej europy a mianowicie Wody królowej Węgier (Larendogra) to właśnie na jej rozkaz naczelny alchemik stworzył lecznicze perfumy, w zapiskach można odnaleźć iż na początku wykonywało się ją z maceratu rozmarynowego, dwie części rozmarynu i trzy części stu procentowego alkoholu sprowadzanego z Konstantynopola, dopiero później dodawano to tego maceratu olejki eteryczne z tymianku, lawendy, mięty pieprzowej, szałwię, majeranek, cytrynę, neroli, trzeba jednak zaznaczyć w późniejszym czasie powstało wiele różnych wersji tej wody, utrzymuje się opinie że głównie cudownym właściwością mikstury królowej udało się spędzić na tronie Węgier 59 lat i mino swoich lat zachować zdrowie i urodę wyglądającą na 20-30 lat młodszą. Przez wiele lat Wodzie Królowej Węgier przypisywano właściwości odmładzające odświeżające cerę, rozcieńczone w wodzie stosowane do wewnątrz, spostrzegano je również jako perfumy używana w ten sposób przez wiele stuleci została wyparta przez wody kolońskie, perfumy pod nazwą Woda Królowej Węgier produkowane były jeszcze do XIX wieku. Woda Królowej Węgier

Olejki eteryczne to czyste stężone płyny pozyskiwane z niektórych roślin spostrzegane przez człowieka nie tylko dlatego że pięknie pachną ale przede wszystkim dlatego że mają właściwości lecznicze kosmetyczne silnie odmładzające, popularnie używane poprzez wdychanie, inhalacje, do kąpieli ale najbardziej skuteczny sposób to masaż ciał lub twarzy, olejki eteryczne wykorzystywane są w tworzeniu toników, mleczek do demakijażu kremach, ekstraktach jak również olejach tłoczonych na zimno i wielu innych kosmetykach do pielęgnacji codziennej, ich substancje aktywne wykorzystywane w tworzeniu lekarstw 

Używanie olejków eterycznych zwane było już 3000 lat p.n.e. za czasów ludów sumeryjskich. 

W dzisiejszych czasach aromaterapia jest niezwykle popularna i modna a w szczególności olejki eteryczne i szlachetne oleje tłoczone na zimno dlatego ta prawdziwa jest stosunkowo droga, człowiek stara się ją podrabiać tworząc płyny podobne do prawdziwych olejków eterycznych ze składników chemicznych pochodnych ropy naftowej, morze nawet się zbliżyć z zapachem ale nie potrafi on zbudować właściwości terapeutycznych czy leczniczych, olejki tak zbudowane są płaskie często irytujące, nadmienić trzeba również że za względu na cenę często są podrabiane rekonstruowane, to znaczy prawdziwe olejki eteryczne są rozkładane na związki chemicznie a potem budowane są od nowa, tak często się dzieje z olejkami eterycznymi z Róży Bułgarskiej, Neroli czy Jaśminu.

Bardzo ważną sprawą w aromaterapii jest nazewnictwo musimy sobie wyjaśnić co jest czym bo prowadzi to do pomyłek nie tylko laików ale również profesjonalistów 

olejki eteryczne to stężone płyny z substancjami eterycznymi i trzeba je używać tylko rozcieńczone w olejach nośnych jak migdał, kiełki pszenicy, awokado, marchewka i wielu innych.

Oleje bazowe są to płyny z substancjami oleistymi ich zadanie to transportowanie substancji eterycznych zawartych w olejkach eterycznych za pomocą masażu do krwi obiegu, wbrew ogólnie panującej opinii oleje tłoczone na zimno nie zatykają porów, przekraczają barierę naskórka dostają się do krwi obiegu następnie wydalane są z moczem, fantastycznym przykładem jest olej sezamowy stosowany w Ajurwedzie który dosłownie leje się po ciele człowieka, tylko oleje pochodne ropy naftowej zatykają pory przenikają do krwi obiegu odkładając się w wątrobie.

Dlatego często jest zdziwienie klientów którym oferuję olejek eteryczny z Róży Bułgarskiej jeden mililitr w cenie jednego grama złota, tak w tym wypadku ten olejek eteryczny jest tak drogi ze względu na ilość przetworzonych pąków róży i metodę którą jest wytwarzany, jednak powróćmy do tematu, na rynku jest wiele marek które oferują olejek z róży ale są to bardzo często tylko stężenia rozcieńczone olejami tłoczonymi na zimno, lub podrobione płyny imitujące olejek eteryczny. Dlatego jest taka rozbieżność w cenie.

Używanie roślin leczniczych było bardzo popularne w średniowieczu to właśnie wtedy nadworni alchemicy destylowali kwiaty liście korzenie żeby pozyskiwać tak cenne olejki eteryczne, tak powstawała w średniowieczna medycyna która eksperymentowała na ludziach, ale czy dzisiejsza medycyna jest czymś innym, również lekarze naukowcy ciągle testują nowe artyficjalne lekarstwa na ludziach.

Aromaterapia to sprawdzona metoda w leczenia wielu chorób choć nie dopuszczoną przez wiele krajów w europie, jednak świadomość człowieka XXI wieku sprawia że coraz to częściej sięgamy po alternatywną medycynę opartą na aromaterapii, tym bardziej że przemysł farmaceutyczny dąży do jeszcze większych korzyści materialnych bez względu na efekty skutki uboczne bez względu na dobro ludzkości, kiedyś lekarze mieli płacone za to żeby człowiek nie chorował zajmowali się profilaktyką zdrowia zapobiegając powstawaniu chorób a jak już ktoś zachorował to szukał przyczyny i za to się kiedyś płaciło lekarzowi, dzisiaj się leczy a w wielu przypadkach lekarze nie potrafią postawić prawidłowej diagnozy stanu pacjenta, lecząc go na oślep, to wszystko sprawia że wielu z nas wraca do korzeni i doświadczeń minionych epok.

Aromaterapia to tak naprawdę profilaktyka zdrowia dlaczego?, dlatego że w aromaterapii stosujemy tylko i wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego jak olejki eteryczne, oleje tłoczone na zimno kit pszczeli, glinki, błota produkty nisko przetworzone.

Te wszystkie produkty wolne od pochodnych ropy naftowej trafiają w 90 % do krwi obiegu i są wydalane z moczem, natomiast wszystkie kosmetyki wykonane na bazie pochodnych ropy naftowej jak parafiny, gliceryny, oleje ropo pochodne przenikają do krwi obiegu w 40 % i odkładają się w wątrobie tam dopiero następuje ich długotrwały rozkład, nie mówiąc o tym że przy ich stosowaniu następuje zatykanie się porów skóry co dodatkowo sprawia że skóra staje się podrażniona podatna na różnego typu alergie, zaczerwienienia, skazy.

Aromaterapia to coś więcej niż pielęgnacja powierzchowna aromaterapia ma za zadanie zrównoważyć ducha z ciałem niewielu producentów kosmetyków zdaje sobie sprawę że prawdziwa regeneracja komórkowa zaczyna się od wewnątrz od od stanu emocjonalnego, to właśnie niezbadana mocy mózgu człowieka sprawia że nasza twarz to odzwierciedlenie naszej duszy, przykładem mogą nam posłużyć dwie osoby które zapadły na podobną chorobę jedna jest pogodna energiczna dobrze nastawiona do życia, natomiast druga jest pesymistyczną negatywnie źle nastawioną do wszystkiego i wszystkich, zadajmy sobie pytanie która z tych dwóch osób wyjdzie szybciej ze swojej niedyspozycji? oczywiście ta pierwsza która ma chęć do życia pozytywna, takich przykładów można mnożyć, faktem jest że nowoczesne kosmetyki są dzisiaj nadzwyczaj skuteczne o natychmiastowych efektach natomiast kosmetyka naturalna oparta na aromaterapia jest również skuteczna ale potrzebuje systematyczności wiedzy i większej świadomości.

Aromaterapia potocznie mówiąc to oddziaływanie na zmysł węchu notabene najlepiej wykształconego zmysłu u noworodka który źle słyszy nie widzi ale czuje zapach swojej matki i potrafi ją po tym rozpoznać, węch to zmysł który za pomocą naczyń włosowatych nosa przekazuje impuls do układu limbicznego potem do układu nerwowego który reaguje na nasz stan emocjonalny. Zapach to tak naprawdę zakodowane wydarzenia z życia czyż nie zdarzyło ci się przechodzić przy świeżo skoszonym trawniku w mieście i przypomniały ci się wspaniałe wakacje na wsi?, Zapach koduje się podświadomie z naszymi wydarzeniami w życiu i tak na moim przykładzie mogę opowiedzieć ciekawą historię z mojego życia urodziłem się w starej po żydowskiej kamienicy w Warszawie na drugim piętrze gdzie była woda ale tylko zimna moi rodzice ciężko pracowali a mną opiekowała się babcia pamiętam w sobotę była kąpiel od wczesnego popołudnia babcia podgrzewała wodę którą potem wlewała do balii że by umyć wnusia działo się to wszystko w latach sześćdziesiątych  wieku XX gdzie był deficyt na wszystko, mój tata to człowiek operatywny lubiany przez ludzi gdzieś załatwił cały karton mydła lawendowego którym to przez długi okres byłem myty piana i zapach otulała moje ciało i wchodziła we wszystkie możliwe otwory ciała oczy uszy była to kąpiel tak straszna że aż drżałem kiedy przychodził piątek i ten wszędobylski zapach lawendy i faktycznie przez wiele lat miałem wielki awers do tego zapachu do kiedy moja żona dyplomowany perfumiarz, aromaterapeuta nie dała mi do stosowania stworzonego przez nią mieszanki olejku eterycznego z lawendy i oleju migdałowym to była naprawdę kolosalna różnica od tego momentu pokochałem zapach lawendy i jego właściwości, dlatego musicie pogodzić że prawdziwe olejki eteryczne to stosunkowo wysoka cena ze względu na swoje właściwości kupuj tylko te które są zapakowane w ciemne butelki z kroplomierzem a w składzie mają napisaną nazwę po łacinie, pamiętaj tylko 100%  nie rozcieńczone olejki eteryczne posiadają właściwości im przypisywane.

Tak jak wspomniałem aromaterapia to nie tylko i wyłącznie zapach aromaterapia, ale to głębsze działanie olejki eteryczne to czynne substancje które przekraczają barierę naskórkową najłatwiej podczas masażu najszybciej poprzez mieszki włosowe do krwi obiegu świadomie stworzone mieszanki olejków eterycznych to związki chemiczne działające w synergii są o wiele siniejże niż pojedyncze olejki eteryczne 

www.alqvimia.pl

www.dayspa.pl

Wink


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda