PerfumyW ostatnich latach coraz częstszym zjawiskiem staje się świadomy wybór kosmetyków, wygląda na to jakby klienci chcieli nadrobić stracony czas, nastąpił teraz kolej na kosmetyki i perfumy.

Dwoma podstawowymi składnikami perfum to alkohol i substancje zapachowe, zawartość alkoholu to zwykle 70-99%,  w tradycyjnych perfumach stosuje się alkohol niezdatny do do spożycia, mieszany z syntetykami a szczególności z ftalanami, działającymi również jako utrwalacze zapachu. W naturalnych perfumach alkohol musi pochodzić z upraw kontrolowanych biologicznie z pszenicy a niektórzy producenci wybierają alkohol pozyskiwany z winogron za pomocą destylacji wina, znane
są przypadki tworzenia perfum na bazie oleju z jojoba olej ten ma tylko jeden mankament w temperaturach bardzo niskich
soliduje się zamieniając się w  postać stałą.

W przypadku perfum naturalnych http://www.sklep.alqvimia.pl/s12-wody-toaletowe.html substancjami zapachowymi są olejki eteryczne pochodzenia roślinnego, natomiast perfumy konwencjonalne to płaskie składy zapachowe wydobywane z ropy naftowej w 100% syntetyczne.

W odróżnieniu do kosmetyków regulacje prawne dotyczące perfum nie nakazują producentowi
umieszczania składów substancji zapachowych znajdujących się w pachnidle, przepis stosowany jest zarówno do perfum naturalnych jak i tych syntetycznych i tak naprawdę niewiadomo jakie perfumy otrzymaliśmy.

Kosmetyki ogólnie są testowane na kulturach komórkowych następnie na ochotnikach kobietach i mężczyznach, kosmetyki naturalne (bio) nie są testowane na na zwierzętach co ogólnie i powszechnie od lat jest zabronione wyjątkiem jest miód,
mleko, czy lanoliny które wytworzone są przez zwierzęta.

O czym powinniśmy wiedzieć stając się świadomym konsumentem kosmetyki naturalnej;

Certyfikat bio nie jest wyznacznikiem czy kosmetyk jest w 100% naturalny, dlaczego? ponieważ certyfikacja na kosmetyki bio to doskonały pomysł na zarabianie pieniędzy  żaden certyfikat nie gwarantuje że kosmetyk jest w 100% naturalny, tak naprawdę określa to skład na kosmetyku inaczej zwany INCI.

Dlatego fałszem jest że kosmetyki opatrzone certyfikatem nie zawierają w jakimś nawet minimalnym stopniu różnych syntetycznych składników jak barwników, ropo pochodnych gliceryn, wazelin, parafin czy parabenów i silikonów.

Dzisiaj wiemy na pewno że flakon konwencjonalnych perfum to w dużej mierze skażony syntetykami alkohol i syntetyczne składniki zapachowe pozyskiwane z ropy naftowej a naturalną częściom takich perfum jest 1% wody często destylowana i modyfikowana.

Naturalne perfumy  http://www.alqvimia.pl/produkt,154 muszą zawierać 100% składników naturalnych a żeby nazywać ich bio powinny mieć minimum 10% składników certyfikowanych z biologicznych upraw.

Pierwszymi perfumami w średniowieczu na świecie i Europie była Woda Królowej Węgier (Polka) http://www.alqvimia.pl/produkt,111 to właśnie od nich rozpoczęła się kultura perfumiarstwa, aczkolwiek znane są starsze źródła świadczące o początkach perfumiarstwa i aromaterapii, 3000 pne. ludy sumeryjskie posługiwały się zapachami, Królowa Egiptu posługiwała się olejami z mirry i kadzidłowca ale pierwsze wzmianki o prawdziwym pachnidle są związane jak wspomniałem z Królową Węgier.

W wieku XIX z modą przetwórstwa ropy naftowej nie tylko w kosmetyce ale również w produktach spożywczych stworzono pierwsze perfumy byłą to firma Guerlain i od tego się wszystko zaczęło, tani składnik w tworzeniu perfum zastąpił złożone pachnidła tworzone z roślin leczniczych, żywic i maceratów, nastąpiła masowa produkcja syntetycznych perfum.

Trzeba zauważyć że komponentów naturalnych tak naprawdę niemożna podrobić jest to wręcz niemożliwe, olejek eteryczny który jest podstawowym składnikiem naturalnych perfum ma trzy płaszczyznowe działanie, kosmetyczne, terapeutyczne i duchowe, to te ostatnie działa na nas bodźcowo i ma oddziaływać na nasz stan emocjonalny ponieważ dotyka naszego układu nerwowego, wywołuje radość lub zaniepokojenie, euforię lub strach dlatego tak ważne jest żeby każdy z nas sam wybierał sobie zapach nawet ten najbardziej syntetyczny.

Syntetyczny podrobiony zapach jaśminu czy róży dwóch olejków eterycznych przypisywanym Kobietą jest tak delikatny subtelny o głębokiej woni perfekcji natury, że jest on nie do podrobienia przez człowieka, może być on zbliżony ale ten syntetyczny długo będzie nas przyzwyczajał do innej jakości i wrażliwości której tak naprawdę niema.

Kubeczki zapachowe w nosie są wstanie wyczuć najdrobniejsze zmiany i różnice w subtelności podrabianego zapach.

Brak kultury na temat aromaterapii i zapachów to jeden z podstawowych problemów w znajomości i odróżnieniu zapachów syntetycznych od tych naturalnych, ze względu na to że prawdziwe olejki eteryczne są stosunkowo drogie, większość osób
nie zna prawdziwego zapachu który w wielkim stopniu zastępowany jest syntetykami drażniącymi i irytującymi, mało kto wie że prawdziwe olejki eteryczne mogą się podobać albo nie ale nigdy nie wywołują bólu głowy czy irytacji, to właśnie syntetyczne zapach stworzone w laboratoriach imitujące prawdziwe nuty zapachowe są agresywne wywołujące odrazę a używane bezpośrednio na skórę wywołują podrażnienia.

Trzeba pamiętać że tworząc naturalne perfumy mamy do dyspozycji około 300 - 350 nut zapachowych pochodzących z roślin, natomiast syntetyczny jest ponad 4000 tysiące różnych zapachów pozyskanych z ropy naftowej. Jednak taka mała ilość niczym nie ogranicza mistrzów perfumerii żeby tworzyć niezliczone mieszanki zapachowe które później służą do produkcji perfum, pachnideł czy kosmetyków naturalnych.

Olejki eteryczne w przeważającej większości pozyskiwane są za pomocą destylacji parowej, dzisiaj na opakowaniach kosmetyków naturalnych mamy umieszczone pojedyncze nazwy opatrzone gwiazdką (greaniol*)  są to substancje pozyskiwane w wyniku frakcji olejku eterycznego która pozwala wyodrębnić określony składnik olejku eterycznego, tego typu składnik nazywany jest izolatem, są one bardzo często stosowane w tworzeniu naturalnych perfum.

Następną metodą pozyskiwania olejków eterycznym jest mało już stosowana metoda enflaurage tę metodę stosuje się przy roślinach nie tolerujących temperatury jak przykładowo jaśmin, metoda enflaurage to nic innego jak zatapianie pokrywanie kwiatu jaśminu w tłuszczu zwierzęcym w równym stosunku 50 na 50 tłuszczu wieprzowego i wołowego, tłuszcze te pochłaniają substancje eteryczne (zapach) i zatrzymują je w swojej konsystencji, tłuszcz ten wyciskany jest a wyciśniętego tak tłuszczu pozyskujemy tak zwany absolut, który następnie jest destylowany lub inaczej nazywając odparowywany, za pomocą alkoholu który doskonale nadaje się do tej czynności gdyż ma on stosunkowo niska temperaturę wrzenia. To wyjątkowo droga metoda pozyskiwania olejków eterycznych dlatego dzisiaj powszechnie się jej nie stosuje zastępując ją ekstrakcją gazową dużo tańszą. 

Ciekawą ekstrakcją pozyskiwania olejków eterycznych jest metoda nadkrytyczna kojarzy się ona z zaawansowaną technologią XXI wieku,  niemniej jest to proces w 100% naturalny który pozwala uzyskać surowce najwyższej jakości potem użyte w perfumiarstwie. Ta metoda odróżnia się od innych że ekstrakcja odbywa się w niezwykle niskich temperaturach co pozwana na uzyskanie składników prawie nienanoszonych a w zapachu identycznym. W ten oto sposób pozyskuje się ekstrakt piżmianu pozyskiwany z nasion rośliny rosnącej w krajach równikowych, to bardzo ceniony ekstrakt z grupy nut bazowych i pomostowych.

Inne składniki potrzebne w perfumiarstwie pozyskiwane są procesach biotechnologicznych przykładem jest wanilia która pozyskiwana jest w procesie fermentacji, proces polega na wykorzystaniu żywych bakterii, drożdży, grzybów, jednak takich ekstraktów nie możemy mylić z aromaterapią.

Powszechnie używana nazwa hydrolat to nic innego jak woda kontaktowa otrzymywana w procesie destylacji inaczej nazywana, tonikiem, wodą która zawiera cenne składniki substancji roślinnych i śladowe ilości olejków eterycznych, mogą być stosowane w perfumach skutecznie obniżając zawartość alkoholu.

Olejki żywiczne jak mirra i kadzidło pozyskuje się za pomocą destylacji żywic i części drewna jak w przypadki sandałowca za pomocą destylacji parowej, znane są też tak jak w przypadku wanilii maceraty w 100% alkocholu po jego odparowaniu pozyskuje się lepki 100% naturalny produkt o wysokim stężeniu ekstrakt zapachowy.

Żeby utrwalić prawdziwe perfumy trzeba zastosować utrwalacz, utrwalacz to składnik o wysokiej masie cząsteczkowej (prawie nie lotne) które mają za zadanie utrwalić perfumy, w świecie perfumerii uważa się że nie tylko utrwalają zapach ale również najdłużej jest wyczuwalna nuta zapachowa, trwałość zapachów zarówno jest uzależniona od użytych składników, w perfumerii naturalnej najbardziej cenione utrwalacze kompozycji zapachowych to olejki eteryczne z grupy olejków bazowych, inaczej zwanymi akordem nut niskich zaliczone do nich są olejki eteryczne z sandałowca, mirry kadzidła, wetiweru, cedru, paczuli, szałwii muszkatołowej.

Tak jak wcześniej wspomniałem perfumy oddziałują na nasz układ nerwowy i mają wpływ na naszą psychikę, nastrój a co za tym idzie samopoczucie, olejki eteryczne silniej i kompleksowo  

odwołują się do naszych nieodkrytych emocji, syntetyki to zapach płaskie nie mające większego wpływu terapeutycznego ograniczają się tylko do odczuć czy ci się one podobają albo nie.

Dobierając naturalne perfumy powinniśmy dobierać w sposób indywidualny tak aby ci się podobały, pamiętaj że w zależności od stanu emocjonalnego będą łagodzić lub dostarczą dynamizmu energii czy wprawią w doskonały nastój.

Ciekawostką w tworzeniu naturalnych perfum jest tworzenie mieszanek na podstawie testu kinezjologicznego (test na gestach) takie pachnidło nie koniecznie będzie się pokrywało z gustem zapachowym jednak mieszanka taka oparta na oleju jojoba będzie prawdziwym 100% pachnidłem nie tylko  ładnie pachnieć ale będzie działać terapeutycznie na naszą duszę dostarczając doskonałego samopoczucia.

Tworzenie naturalnych pachnideł perfum to wyższa kultura perfumiarstwa powracająca do korzeni i tradycji ludzkości.

Chcesz zrobić swoje perfumy nie wiesz jak zrobić perfumy w 100% naturalne zgłoś się my pomożemy, stworzyć wyjątkowe jedyne w swoim rodzaju 100% pachnidło.

Odpowiemy na pytania:

jak zrobić perfumy

jak działają perfumy

gdzie kupić komponenty do tworzenia własnych perfum

napisz biuro@alqvimia.pl

olejki eteryczne 100% naturalne http://www.sklep.alqvimia.pl/k10-r31--aromaterapia-olejki-eteryczne.html

spa warszawa alchemy pracuje na 100% olejkach eterycznych marki Alqvimia http://www.dayspa.pl

http://www.sklep.alqvimia.pl/k10-r53--aromaterapia-mieszanki-oe-na-dusze-holistyka.html

http://www.sklep.alqvimia.pl/k3-r55-kobiecosc-naturalne-wody-toaletowe.html

 BLOG http://alqvimiapolskawarszawa.blogspot.com/2014/04/perfumy.html

FACEBOOK  https://www.facebook.com/alqvimiapolska.alqvimia

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda