olejki eteryczneolejki eteryczne

co to jest aromaterapia

Czym jest prawdziwa aromaterapia 

Aromaterapia to nie tylko zapach i oddziaływanie na układ limbiczny poprzez naczynia włosowate, usytuowanie w nosie i oddziałujące na nasz układ nerwowy. To przede wszystkim natychmiastowe efekty kosmetyczne. Niestety brak świadomości tego czym jest prawdziwa aromaterapii sprawia, że wielu, nawet profesjonalnych miejscach, jej stosowanie ogranicza się do świec zapachowych, czy dyfuzorów elektrycznych. 

co to jest olejk eteryczny?

Olejki eteryczne i oleje tłoczone na zimno mają naturalne właściwości kosmetyczne, które chemicy wykorzystują do produkcji kosmetyków tradycyjnych. Pozyskiwanie olejków eterycznych jest kosztowne. Dla przykładu, wyprodukowanie jednego litra  olejku eterycznego z jaśminu tradycyjną metodą enfleurage wymaga przetworzenia minimum 3,5 tony płatków jaśminu. Natomiast  1 ml prawdziwego olejku eterycznego z róży bułgarskiej może kosztować tyle samo, co 1 gram złota. Dlaczego? Ponieważ prawdziwe olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin, które rosną w ściśle określonych miejscach na świecie, gdzie panują idealne warunki, takie jak odpowiednia wilgotność, specyficzne pory roku, właściwa gleba, oligoelementy, czy temperatura. Wszystko po to, aby posiadały zdolności im przypisywane. Róża rośnie wszędzie, ale tylko róża damasceńska, ze słynnej doliny róż w Bułgarii, posiada 100% właściwości terapeutycznych i kosmetycznych.

jakie są mają właściwości olejki eteryczne ?

Właściwości aromaterapii 
Aromaterapia to sztuka używania olejków esencjonalnych i olei bazowych, tłoczonych na zimno. To pobudzenie naszego organizmu do tworzenia nowych komórek.  Aromaterapia to doskonały kosmetyk w pielęgnacji odmładzającej. Młody organizm tworzy wciąż nowe komórki, a z biegiem lat ten proces się spowalnia. Olejki dostarczane regularnie, bardzo skutecznie pobudzają proces regeneracji i tworzenia nowych komórek nie tylko skóry, lecz także całego organizmu. Badania naukowe potwierdziły, że komórki, żyjące w środowisku zasadowym, starzeją się szybciej i regenerują powoli (proces starzenia powoduje, że komórki zaczynają żyć w środowisku zasadowym). Natomiast komórki, żyjące w środowisku kwaśnym, regenerują się szybko i zwiększają swoją witalność (organizm młody). Olejki esencjonalne to substancje naturalnie kwaśne, stwarzające tym samym idealne warunki do regeneracji komórkowej i opóźnienia procesu starzenia.

Olejki esencjonalne przywracają równowagę kwasowo-zasadową. Są to  substancje o najbardziej kwaśnym pH, bardziej niż soki żołądkowe, czy kwas glikolowy. Regeneracja komórkowa skóry w wielkim stopniu zależy od naszego stanu emocjonalnego i wieku biologicznego, który tak naprawdę określa nasz wiek kalendarzowy. Zatem uroda to nie tylko kwestia stosowania kremów, olejków i kosmetyków naturalnych. Regeneracja komórek w dużym stopniu zależy od impulsu życia i od naszego stanu psychicznego, który aromaterapia poprawia poprzez węch, dobre samopoczucie i radość. Osoba radosna i optymistyczna szybciej regeneruje siły witalne i łatwiej wychodzi z chorób, niż osoba pesymistyczna i smutna.

 

Aromaterapia fałszywa
Ogromna niewiedza z dziedziny aromaterapii sprawia, że ograniczamy się do kupowania świec zapachowych, czy dyfuzorów elektrycznych, które w świecie profesjonalistów wywołały ostatnio wielką polemikę. Spowodowały ją opublikowane ostatnio badania naukowców amerykańskich, w których czytamy, że płyny znajdujące się w dyfuzorach są produktami rakotwórczymi. Gdy rozpylamy je w powietrzu, mogą przenikać poprzez układ oddechowy do naszego organizmu , powodując różne choroby. Dlatego bardzo ważna jest edukacja, uświadamiająca, że aromaterapia to profilaktyka zdrowia, dostarczająca doskonałe samopoczucie i widoczne efekty kosmetyczne.

Jednym z najprostszych sposobów, aby sprawdzić, czy olejek eteryczny jest prawdziwy, jest zakroplenie go do wody o temperaturze około 30-40 stopni. Jeżeli olejek jest olejkiem eterycznym, to patrząc na lustro wody zauważymy, że w pierwszym momencie pojawią się jakby tłuste kółka, by już po krótkim czasie, w zależności od grupy olejków eterycznych, wyparowały. Jeżeli płyn nazywany olejkiem eterycznym będzie miał pochodne ropy naftowej, te tłuste kółeczka pozostaną na powierzchni wody, przechodząc w kolorowe odcienie tęczy, tak charakterystyczne dla pochodnych ropy. Następnym kryterium rozpoznania, czy faktycznie olejek eteryczny jest  w 100% naturalny jest cena. Gdy olejek eteryczny jest zaskakująco tani, oznacza to, że może być rozcieńczony, zrekonstruowany lub stworzony chemicznie. Zrekonstruowany olejek pozyskiwany jest z różnych olejków eterycznych. Chemicy rozkładają je na części pierwsze, a następnie odtwarzają inne, zazwyczaj te bardzo drogie, takie jak jaśmin, neroli, czy róża bułgarska. Natomiast olejek stworzony chemicznie to taki, który zostaje wykonany na zamówienie, według zapotrzebowania, z produktów ropopochodnych.

Oleje – czym są?
Zaczynając przygodę z aromaterapią, powinniśmy nauczyć się, czym są olejki eteryczne i jak je odróżnić od olei tłoczonych na zimno. "Eteryczny" oznacza w języku greckim "bezkres nieba" – dając tym samym określenie właściwości olejków, gdyż w rezultacie są to substancje lotne, otrzymywane między innymi poprzez proces destylacji roślin leczniczych. Aromaterapia zaś to sztuka ich używania, pomagająca w profilaktyce zdrowia, pielęgnacji urody i osiąganiu dobrego samopoczucia. Prawdziwy olejek eteryczny składa się z kilkuset składników. Nie wszystkie rośliny posiadają substancje eteryczne. Zaskakującym przykładem jest konwalia, która nie posiada kubeczków eterycznych, a co za tym idzie nie można uzyskać w sposób naturalnych jej zapachu. Ogólnie, w świecie znanych jest około 150 różnych olejków eterycznych. 

Aromaterapia to nie tylko zapach i oddziaływanie na układ limbiczny poprzez naczynia włosowate, usytuowanie w nosie i oddziałujące na nasz układ nerwowy. To przede wszystkim natychmiastowe efekty kosmetyczne. Najprostszym przykładem jest olejek eteryczny z cytryny, który jest wykorzystywany jako skuteczny kosmetyk na przebarwienia, czy olejek eteryczny z sosny, bądź cytrusów, które posiadają właściwości przeciwutleniające (antyrodnikowe) – odpowiednie dla cery dojrzałej, by zapobiegać procesom starzenia. Olejki, jako chemiczne substancje, posiadają właściwości przedłużające trwałość kosmetyków. 

co to są oleje bazowe ?

Natomiast oleje, w aromaterapii zwane olejami bazowymi (nośnikami), są to wysokiej jakości oleje roślinne, pozyskiwane przez tłoczenie nasion na zimno, a następnie oczyszczanie z  łupinek i mechanicznych zanieczyszczeń. W stanie czystym oleje te nie mają żadnego charakterystycznego zapachu. Często różnią się wyłącznie konsystencją i chłonnością. Sprawiają, że skóra staje się miękka jak aksamit, gładka i delikatna. Są nośnikiem substancji eterycznych i odpowiadają za wprowadzanie substancji eterycznych przez skórę do wnętrza komórek i do układu krążenia. Każda komórka ludzkiego ciała ma ścianę komórkową, której grubość wynosi tylko dwie molekuły. Cząsteczki oleju z łatwością przenikają przez ściany komórkowe i mogą dzięki temu wprowadzać do środka komórek inne molekuły. Oleje, pochodne ropy naftowej, nie przenikają bariery naskórkowej i dlatego zatykają pory. Oleje tłoczone na zimno, pochodzenia roślinnego, są źródłem mikroelementów, witamin A, D, E oraz F, fitosteroli, fosfolipidów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Łącząc oleje bazowe z olejkami eterycznymi, uzyskuje się doskonałe kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, jak również doskonałe oleje do masażu. Jednym z najcenniejszych olei tłoczonych na zimno jest olej tłoczony z pestek owoców dzikiej róży, rosnącej w Chile – róży Mosceta. Jest to to jeden z najcenniejszy olei, odkryty na przełomie XIX i XX wieku, którego skuteczność potwierdzają profesjonaliści i osoby używające go do codziennej pielęgnacji domowej, dowodząc, że niezmodyfikowane produkty pochodzenia naturalnego pozwalają skutecznie działać odmładzająco.  Olej ten zawiera witaminę C, w ilości dziesięciokrotnie większej niż czarna porzeczka oraz kwasy nienasycone: 45% kwasu linolowego (omega-6), 35% kwasu linolenowego (omega-3), 15% kwasu olejowego (omega-9). Jako jedyny zawiera retinol, który stymuluje proces różnicowania się komórek. Ten składnik na wielką skalę używany jest w kosmetykach anti-aging. Innym przykładem oleju tłoczonego na zimno jest olej tłoczony z kiełków pszenicy, który posiada witaminę E, A, D, karoten, enzymy i jest naturalnym antyutleniaczem – skutecznie opóźnia proces starzenia, działa ochronie na tkanki mięśniowe, oczyszcza organizm, działa odmładzająco. Natomiast olej jojoba zawiera skwalen, który występuje w płaszczu tłuszczowym skóry, chroniąc ją przed utratą wody. Wzmacnia warstwę cementu komórkowego, co zapobiega wysuszeniu skóry. Nigdy nie jełczeje, jest doskonałym konserwantem. Dodając do tych olei olejki eteryczne, potęgujemy oczekiwane efekty kosmetyczne.

Aromaterapia to niezliczone możliwości, ale ważne jest żeby używać tej prawdziwej. Trzeba przecież widzieć różnicę pomiędzy sokiem z kartonu a tym, ze świeżo wyciśniętej pomarańczy.

Joanna  Stajszczak -Szkopowicz, dyplomowany perfumiarz i aromaterapeutka.

HISTORIA AROMATERAPII 

Aromaterapia jest tak stara, jak ludzkość. Najstarsze zapiski, wykorzystujące jej właściwości lecznicze, pochodzą z czasów sumeryjskich (ok. 3000 lat p.n.e.) i dotyczą receptur różnych mieszanek roślinnych. W Europie znane są trzy szkoły aromaterapeutyczne:

Francuska.  Powstała na początku XX wieku, kiedy to Francuz Rene Maurice Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego, lecząc rannych żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej. Jest on twórcą określenia "Aromaterapia" i autorem pierwszej książki na ten temat. Szkoła ta jest  mocno powiązana z medycyną i używaniem lekarstw w formie doustnej i w czopkach. Jest też w 100% naturalna

Angielska.  Utworzona na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Anglicy to spadkobiercy Francuzów, niemniej jednak stosują aromaterapię do terapii tylko zewnętrznych. Prekursorem tej szkoły był Robert Tisserand. Rekomendował on używanie aromaterapii tylko na zewnątrz, w formie inhalacji lub masaży. To szkoła mocno związana z medycyną energetyczną i terapiami manualnymi. 

Hiszpańska.  Kosmetyka, perfumeria i alchemia. Wprowadzona do Hiszpanii w średniowieczu przez Maurów, jest najstarszą i najbardziej dogłębną w Europie.

Niektórzy historycy francuscy twierdzą, że perfumeria i kosmetyka zostały wprowadzone do Europy dzięki wyprawom krzyżowym, ale to nieprawda. Prawdziwe korzenie aromaterapii starego kontynentu odnajdujemy tylko w Hiszpanii. Wprowadzona została za pośrednictwem Arabów, którzy byli obecni na Półwyspie Iberyjskim przez ponad 7 wieków….

jak stosować prawdziwe olejki eteryczne?

zawsze rozcięczone, jest wiele przeciwskazań przy stosowaniu olejków eterycznych, chcesz zdobyć podstawowe wiadomości o aromaterapii zrób kurs pierszego stopnia z aromaterapii zabytaj info@alchemiaurody.pl 

 sakon kosmetyczny wykorzystujący właściwości aromaterapii Alchemy

#aromaterapia #olejkieteryczne 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda