Kosmetyk naturalny a aromaterapiaKosmetyki Naturalne i aromaterapia,

Kosmetyka naturalna oparta na właściwościach olejków eterycznych i olejach tłoczonych na zimno.
Co to jest Aromaterapia?

aromaterapia w tłumaczeniu w najprostszy sposób jest to leczenie poprzez zapach, jednak jest to bardzo zawężone tłumaczenie słowa aromatoterapia dlatego postaram się je do końca wyjaśnić, co to jest i jak działa.

Na wstępie podzielę słowo aromaterapia na dwa człony aroma i terapia odpowiedź już poznałeś. Wszyscy wiemy co to jest aromat to porostu zapach, ale aby rozwiać niejasności odwołam się do definicji Królewskiej Akademii Hiszpańskiej, która to tak opisuje, aromat to synonim perfum a przede wszystkim miły zapach.
Proszę pamiętać, że zapach, który mnie się podoba nie musi podobać innej osobie upraszczając, zapachy możemy podzielić na te, które się podobają i na te, co nie a w niektórych przypadkach nawet mogą śmierdzieć.
 Zmysł węchu powiązany jest z naszym układem nerwowym, (układ limbiczny http://pathology.wum.edu.pl/sites/pathology.wum.edu.pl/files/uklad_limbiczny.pdf), dlatego zapach w dużym stopniu oddziałuje na nasze samopoczucie, stany emocjonalne pamięć i układ nerwowy, jak to wytłumaczyć?, przykładowo jaśmin, wielu z nas kojarzy się bardzo miło słodko ze wsią latem wakacje, ale znajdą się osoby, które będą miały złe skojarzenia i na samą myśl o nazwie zrobi im się niedobrze a to dlatego że węch działa jak twardy dysk zapamiętuje na podstawie zdarzeń zapach i tak wspominany zapach jaśminu mnie będzie się kojarzył z latem wieczornymi (jaśmin najbardziej intensywnie pachnie pachnie po zmroku) spotkaniami pod krzyżem na wsi Szumin z moimi przyjaciółmi z którymi siedzieliśmy gadaliśmy, wygłupialiśmy się do późnych godzin nocnych, ale nie wszystkim zapach jaśminu będzie się kojarzył tak pozytywnie jak mnie, a to dlatego że olejek eteryczny z jaśminu używany jest w perfumach dla dojrzałych starszych kobiet i jest wyjątkowo intensywnym zapachem niemal duszącym w wielu przypadkach używanych przez babcie starsze słodkie ciocie które są nudne i często nieznośne okazujące swoją nachalną miłość do dzieci z rodziny, takie wspomnienia mogą być negatywne a twardy dysk rejestruje, dlatego tak rożnie zapach może być odbierany.
W taki sposób możemy zdefiniować AROMA.
Dlatego moja rada, jeżeli na codziennie jesteście profesjonalistami i pracujecie z aromaterapią w Spa salonie kosmetycznym, wellness, czy Day Spa przed wybraniem zapachu (aromatu) konieczne przeprowadźcie wywiad z klientem źle dobrany zapach może spowodować rozczarowanie klienta a w rezultacie jego utratę.
Drugi człon wyrazu aromaterapia to TERAPIA,
i również zaciągniemy definicji z tego samego źródła, co aromat, działania ukierunkowane na osiągnięcie pożądanego stanu, a w dziedzinie spa i wellness znaczenie słowa to profilaktyka zdrowia poprzez używanie aromaterapii, czy nie mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, terapie zapachami w dzisiejszych czasach wykorzystujemy w szczególności w obiektach Spa Day Spa i Wellness, skutecznie oddziałują na układ nerwowy, proszę pamiętać, że zapach wpływa na nasz stan psychiczny a to ma znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego.
Proszę jednak pamiętać że aromaterapia to nie tylko węch i działanie na nasze samopoczucie, ale to w znacznym stopniu działanie kosmetyczne a olejki eteryczne to substancje aktywne w zabiegach kosmetycznych w zależności od problemu na jaki będziemy działać, trzeba pamiętać że olejek eteryczny pozyskiwany z rośliny leczniczej to działanie na trzech płaszczyznach terapeutycznej, kosmetycznej i energetycznej, przykład, olejek eteryczny z cytryny działanie kosmetyczne - wybielanie, na cellulit, zmarszczki..., terapeutyczne -.antyseptycznie, emocjonalnie - dostarcza równowagi, dobrego samopoczucia i uczucia czystości.
Więcej o działaniu olejków eterycznych można zobaczyć w naszym pliku 

http://www.alchemiaurody.pl/pliki/olejki%20eteryczne%20ogólnie-kopia%202.pdf 

Dlatego w dobie XXI wieku Aromaterapia to styl życia, mocno związana z nami na co dzień, specjaliści wykorzystują ją do potraw dla poprawy smaku i naszego samopoczucia w kosmetyce jako profilaktyka zdrowia i oczekiwane efekty kosmetyczne, jak odmładzające nie tylko na zewnątrz ale i od wewnątrz.
Dlaczego używam sformowania profilaktyka zdrowia? a to dlatego że prawdziwe olejki eteryczne i oleje tłoczone na zimno w 100% wchłaniane są przez skórę nie zatykają porów skóry, dostają się do krwi obiegu a tym samym do naszego organizmy, pozostałe niepotrzebne filtrowane przez nerki i wydalane z moczem, prawdziwe olejki eteryczne posiadają liczne właściwości lecznicze i nie wywołują skutków ubocznych, dodatkowe działają silnie odmładzająco na nasz organizm, olejki eteryczne są wykorzystywane do budowania wielu leków w przemyśle farmaceutycznym. 
Myślę ze pojęcie aromaterapia w wielkim uproszczeniu jest jasne. 
Właściwości aromaterapeutyczne nie zależą od czarów magii cudów, to wiedza i spuścizna minionych epok, pierwsze zapiski o aromaterapii możemy odnaleźć z przed sześciu tysięcy lat, kiedyś używana intuicyjnie, natomiast dzisiaj ich właściwości i dobroczynne działanie są udowodnione i podparte badaniami naukowymi a w szczególności na poziomie neuropsychologicznymi, badania dowodzą o skutecznym działaniu aromaterapii w życiu codziennym każdego człowieka.
Prawdziwa Aromaterapia to ta 100% nie mieszana pochodzenia roślinnego pozyskiwana z roślin leczniczych rosnących w odpowiednich rejonach świata przykładem takiej aromaterapii jest marka  Alqvimia

Węch to pamięć emocje, które pozwalają na przeprowadzenie efektywnych terapii profilaktycznych poprawiających samopoczucie.
Musimy pamiętać o tak zwanych, alergiach emocjonalnych" 
Powrócimy do przykładu z jaśminem, przeniesiemy się o jakieś dwadzieścia lat wstecz Jako mały chłopiec odwiedzałem moją ciotkę, która była strasznie antypatyczna i nieprzyjemna dla wszystkich dzieci i ludzi. Powrócimy do przykładu z jaśminem, przeniesiemy się o jakieś dwadzieścia lat wstecz Jako mały chłopiec odwiedzałem moją ciotkę, która była strasznie antypatyczna i nieprzyjemna dla wszystkich dzieci i ludzi. Mieszkała na w Warszawie na Pradze, na podwórku miała kilkanaście ogromnych dziko rosnących krzaków jaśminu, za każdym razem jak tam przyjeżdżałem kojarzyło mi się źle, proposto tam śmierdziało bałaganem śmiercią strachem, ciemnością i tak mi się kojarzy do tej pory zapach jaśminu.
Drugim takim przykładem alergii emocjonalnej w moim przypadku to olejek lawenda, pamiętam, jako dzieciak mieszkałem w Warszawie przy ulicy Próżnej moi rodzice mieszkali w ogromnym mieszkaniu pięknym, ale nie mieli wanny, więc moja kąpiel wyglądała dosłownie jak na westernach, namaczano mnie w bali namydlano mydłem lawendowym, które dostawało mi się wszędzie gdzie było możliwe a przede wszystkim do oczu i ust, co było bardzo nieprzyjemne ten nieprzyjemnym fakt sprawił że kojarzę do dnia dzisiejszego zapach lawendy z czymś naprawdę niemiłym ale czystym.
Te dwa przykłady to alergia węchowa na niektóre zapach olejków eteryczny, jednak nie znaczy to że przy stosowaniu tych olejków występują u mnie stany alergiczne skóry niema to nic wspólnego.
Natomiast dobrym skojarzeniem aromaterapeutycznym jest dla mnie zapach mandarynek, już dzisiaj mało osób pamięta ze w latach siedemdziesiątych osiemdziesiątych w grudniu zaczynały się przed świąteczne łowy na ten wspaniały owoc cytrusowy, żeby je zdobyć było nie lada wyczynem, kiedy jedzenie się zdobywało jak za czasów prehistorycznych, w Polsce zdobywało się kubańskie pomarańcze, mieszankę wedlowską czy rodzynki nie mówiąc o maku na makowce, ale wyjątkowym  rarytasem były hiszpańskie mandarynki, do dziś pamiętam jak tata któregoś roku kupił nie wiem ile ich było 10-20 kg a mama wsypał je do szuflady w salonie, pachniały one tak intensywnie, że do dzisiaj je czuje a na samą myśl o nich i zapachu, kojarzą mi się ze świętami dobrobytem prezentami czymś bardzo przyjemnym i miłym.
Zatem każdy z nas na zapach aromat, będzie reagował w inny sposób, nie tylko na podstawie naszych przeżyć, kojarzenie zapachu ich identyfikacja zależy również od naszego charakteru osobowości przeżyć stanów emocjonalnych.
Dlatego używając aromaterapii działamy na różne płaszczyzny emocjonalne.
W jaki prosty sposób można wykorzystywać właściwości aromaterapeutyczne olejków esencjonalnych.
Olejki esencjonalnych możemy podzielić na grupy i tak przykładowo cytrusy są katalogowane, jako olejki eteryczne o działaniu anty stresowe.
Produkty aromaterapeutyczne a przede wszystkim olejki esencjonalne udowodniły, że posiadają nieskończone właściwości, ale nie możemy zapomnieć o olejach tłoczonych na zimno np.; ze słodkiego migdała, jojoba, orzecha laskowego, sezamu, z kiełków pszenicy, marchewki, awokado, dziurawca.
Pamiętaj, że olejków esencjonalnych nie stosuje się bezpośrednio na skórę, rozcieńczamy je w olejach bazowych, w stosunku od 1 do 5 ml olejku esencjonalnego na 100 ml. oleju bazowego np; ze słodkiego migdała
Są jednak wyjątki w aromaterapii i wiele z mnich mają wyjątkowe zastosowanie w aplikacji bezpośredniej na skórę, potrafią to wykorzystać dyplomowani aromaterapeuci po kursach z aromaterapii I,II i III stopnia, przykładem takich olejków stosowanych bezpośrednio na skórę i bezpiecznych są olejek eteryczny z mięty, lawendy czy drzewa herbacianego.
 Proszę pamiętać, że 1 ml olejku esencjonalnego to 20-25 kropli, Alchemia Urody oferuje w swojej sprzedaży opakowanie 17 ml., co jest około 450 kropli.
Jak korzystać z aromaterapii w dniu codziennym?
W pomieszczeniu.
Są różne sposoby,
Ale opiszę tylko te, z którymi się zgadzamy i uważamy, że mają sens. Na ryku są różne dostępne rodzaje kominki zapachowe, podgrzewane świeczką dyfuzory elektryczne wodne itp...., jestem przekonany do dwóch z racji bezpieczeństwa i skuteczności, a mianowicie dyfuzor elektryczny, i gorący kamień i właśnie ten polecam, dlatego że podgrzewany jest do temperatury do około 40 stopni celsjusza, co gwarantuje uwolnienie się wszystkich substancji lotnych (eterycznych) a nie ich ugotowania a w końcu jak to się odbywa w kominkach na świeczkę Prostym sposobem na uzyskanie dobrego zapachu jest również zakroplenie do małej miseczki od 4 do 6 kroplo olejku esencjonalnego i postawienia go na kaloryferze, czy innym źródle ciepła, poprzez parowanie olejku esencjonalnego uzyskamy zapach w pomieszczeniu.
Mieszanie olejków eterycznych, dopuszczalne jest mieszanie olejków esencjonalnych jedne szkoły uczą, ze maksymalnie do pięciu różnych olejków esencjonalnych inne dopuszczają nawet do dziewięciu, mieszanie olejków eterycznych to świadome działanie aromaterapeutów żeby uzyskać synergię w działaniu.
 Następnym sposobem, w jaki wykorzystujemy właściwości aromaterapeutyczne olejków esencjonalnych są kąpiele. Już Hipokrates mówił, że najlepszym lekarstwem na jego schorzenia jest kąpiel aromaterapeutyczna. Używanie olejków esencjonalnych do kąpieli jest bardzo łatwe, Proponuję na 100 ml. oleju ze słodkiego migdała lub jojoba, wymieszać z olejkiem esencjonalnym od pięciu do ośmiu kropel wymieszać i wlać do wody w wannie  o temperaturze nie większej niż 40 stopni celcjusza.
Masaż aromaterapeutyczny To niezmiernie efektywna droga wprowadzenia właściwości olejków esencjonalnych do krwi obiegu, pamiętajmy tylko ze musimy go rozcieńczyć z olejem bazowym w tym wypadku polecamy olej ze słodkiego migdała Artesania Agave.

Jak odróżnić czy olejek eteryczny jest odpowiedniej jakości, na cowiniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie czym się kierować,?Kryteria dobrze kupionego lejku eterycznego:
Olejek esencjonalny powinien pachnieć tak jak roślina, z której pochodzi, jeżeli zapach się różni to znaczy, że jest on rozcieńczony modyfikowany fauszowany.
Jeżeli nie znamy zapachu to musimy zwróć uwagę czy aromat nas nie irytuje, jeżeli jest prawdziwy może się nam nie podobać lub nie, ale na pewno nie irytować, no i oczywiście nie powinien pachnieć rozpuszczalnikiem lub chemikaliami.
CENA
Musicie pamiętać, że nie wszystkie rośliny są ogólnie dostępne, uzyskiwanie olejków esencjonalnych jest uzależnione od zawartości substancji lotnych jedne mają ich więcej drugie natomiast mniej i tak przykładowo żeby uzyskać 1 ml. olejku esencjonalnego z jaśminu trzeba przetworzyć 5 ton płatków jaśminu indyjskiego, dlaczego akurat indyjskiego, bo tylko tam rośnie ten, który ma unikalne właściwości terapeutyczne, kosmetyczne, ten olejek esencjonalny nie morze kosztować tyle samo, co przykładowo olejek esencjonalny z pomarańczy, który z łatwością jest uzyskiwany ze skórki pomarańczowej, posiadającej bardzo dużą ilość substancji eterycznych i jego wyprodukowanie jest tanie, reasumując, jeżeli napotkamy ofertę olejków esencjonalnych, które mają tę samą cenę bez względu na nazwę możemy być pewni ze mamy do czynienia z syntetykami.
OPAKOWANIE
Musicie pamiętać ze olejki esencjonalne w kontakcie ze światłem tracą swoje właściwości i szybciej się ulatniają, dlatego powinny być rozlewane i sprzedawane w ciemno brązowych butelkach, lub ciemno niebieskich i dodatkowo zamknięte w opakowanie kartonowe to zapewni odpowiednie przechowanie olejku.
OPIS NA ETYKIECIE
Na etykiecie powinno być napisane olejek esencjonalny 100% nazwa botaniczna rośliny przykładowo, lawenda "Lavandula officionalis". Niektórzy producenci również umieszczają skład danego olejku eterycznego ale nie jest to wymagane, przykład składu olejku eterycznego znajdziesz w naszym dokumencie pod adresem http://www.alchemiaurody.pl/pliki/skład%20olejków%20esencjonalnych.pdf
To najprostsze sposoby rozpoznawanie oryginalnych olejków esencjonalnych.
Jak przechowywać olejki esencjonalne.
W zależności od typu olejków esencjonalnych jak (wszystkie cytrusy) są olejkami esencjonalnymi bardzo lotnymi i konserwują stosunkowo krótko, pozostałe mogą utrzymać swoje właściwości nawet do trzech lat.
Jeżeli własnoręcznie wykonaliście krem i użyliście olejków esencjonalnych to okres ważności pod zamknięciem jest do trzech miesięcy przechowując w lodówce.
Pamiętajcie po użyciu olejku esencjonalnego musicie dokładnie zakręcić buteleczkę, ponieważ są to substancje lotne i otwarte stracą wszystkie swoje właściwości.
Sposoby uzyskiwanie olejków esencjonalnych:
Olejki esencjonalne popularnie nazywane są esencjami ale to nie poprawne określenie esencje mogą być do ciasta, powinno stosować się nazewnictwo olejki eteryczne lub olejki esencjonalne, są pozyskiwane z różnych części rośliny, posiadają w większym lub mniejszym stopniu substancje lotne eteryczne a w zależności od ich ilości i wrażliwości pozyskuje się je w różny sposób, pieczołowicie zbierane respektuje się moment zbioru porę dnia miesiąc a nawet fazę księżyca, zbierając rośliny zwracamy uwagę żeby zbiór odbywał się o poranku to tyczy się do wszystkich olejków eterycznych pochodzących z kwiatów.
Miażdżenie.......
wiele innych informacji o aromaterapii możesz uzyskać na szkoleniu z aromaterapii organizowanych przez Alqvimia Polska I,II i III stopnia 
info@alchemiaurody.pl
skład olejków eterycznych 

#olejki eteryczne http://www.sklep.alchemiaurody.pl/p485-holistyczna-metoda-diagnostyczna-kinezjologia.html

Aromaterapia Artesania https://sklep.alchemiaurody.pl/k19-r20--artesania-agave-olejki-eteryczne-17-ml.html
Aromaterapia CV Primary Essence https://sklep.alchemiaurody.pl/k16-r63--cv-primary-essence-olejki-eteryczne-15-ml.html
Aromaterapia Duaner https://sklep.alchemiaurody.pl/k15-r60--duaner-aromaterapia.html 
Aromaterapia Alqvimia https://sklep.alchemiaurody.pl/k20-r48--alchemia-urody-aromaterapia.html

#aromaterapia #olejki eteryczne #olejki

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda