Co to jest welness 

Co to jest wellness?

Wellness to filozofia życia, w zgodzie i harmonią z samym sobą i naturą.

 Uważa się, że w 1959 roku to amerykański lekarz Dr. Halbert Dunn wprowadza nazwę i w ten sposób po raz pierwszy ją określił, jako stylu życia, który ma na celu doprowadzić do harmonii pomiędzy ciałem i umysłem oraz zapewnić dobre samopoczucie.

Z czasem określenie zaczęło się rozpowszechniać jednak do dziś dla wielu osób najczęściej Wellness utożsamiany jest z dobrze brzmiącym słowem reklamowym czy fitnesem

To bardzo mylne pojęcie gdyż na wellness składa się wszystko, co powoduję ze czujemy się dobrze: otaczający nas ludzie przedmioty, jak i to, co robimy oraz jak się odżywiamy.

Wellness uwzględnia wszystkie nasze potrzeby, począwszy od fizycznych: konsumpcyjnych, finansowych czy towarzyskich, a kończąc na intelektualnych, emocjonalnych.

Pomogę zrozumieć czym jest wellness i pokazać, iż życie według tej filozofii to codzienność pełna wrażeń, których dotąd nie zauważałaś.

Jednym ze sposobów życia w filozofii wellness są obiekty tego typu, które powinny dostarczać profilaktyki zdrowia oraz doskonałego samopoczucia.

Choć trochę przybliżyć filozofie wellness, zamknij oczy i wyobraź sobie jakieś miłe zdarzenie albo wyobraź, że leżysz na łóżku i zaznajesz przyjemności delikatnego masażu i jednocześnie rozkoszuje się unoszącym się w powietrzu zapachem olejków esencjonalnych, ciało jest coraz bardziej zrelaksowane, a mięśnie odżywają pod wpływem delikatnych, lecz wprawnych dłoni uśmiechniętej masażystki. Całej scenie towarzyszy stonowana muzyka, a z daleka dobiega szum oceanu. W ten właśnie sposób można w skrócie opisać atmosferę panującą w wellness. Architektura i wystrój powinna odznaczać się ciepłem i dobrą atmosferą miejsce takie powinno składać się z pomieszczeń wyłożonych drewnem, a wokół budynków bujna roślinność. U progu powita nas uśmiechem terapeutka, która poprzez masaż i inne terapie manualne wprowadzi nas w świat doskonałego relaksu i dobrego samopoczucia.

Salony typu wellness powinien dysponować różnymi terapii (kąpiele różne masaże, ale przede wszystkim klasyczny), a każda z nich służy, czemu innemu.

Niebagatelną rolę odgrywa produkt, który wykorzystujemy podczas terapii, musi być on naturalny bez żadnych komponentów syntetycznych parabenów pochodnych ropy naftowej używanie takich produktów to profilaktyki zdrowia.

Terapeutki są odpowiednio przeszkolone w specjalnych szkołach masażu, dzięki czemu każda z nich świetnie wykonuje swą pracę ku satysfakcji klientów, którzy urzeczeni atmosferą wcale nie mają ochoty opuszczać miejsca.

Każda osoba wybiera to, co lubi – jednym razem może to być konkretny rodzaj masażu, a w innym – połączenie sauny parowej, fińskiej i tureckiej, łaźni z jacuzzi, stanowiące wstęp do właściwego masażu. Masaż odbywa się na specjalnym stole wyposażonym w wycięcie na głowę (polecamy stoły Habys). Nasza przygoda w wellness może rozpocząć się od peelingu całego ciała, później kąpiel, a końcowym etapem jest właściwy masaż.

Specyfika salonu wellness polega przede wszystkim na wszechpanującym spokoju – obsługujący przemykają się niemal bezszelestnie i bez pośpiechu, a wszystko po to, by nie zakłócać relaksu klientów. Wszystko to sprawia, że zabieg dostarcza niesamowitych przeżyć.

Proszę pamiętać żeby uzyskać równowagę wszystkie terapie na ciało i duszę powinny być wykonane na bazie kosmetyków naturalnych i prawdziwej aromaterapii to tylko taki produkt dostarczy 100% satysfakcji.

Prawdziwe wellness powstawały i zawsze wchodziły w obręb ekskluzywnych hoteli, w starożytności wellness były tak popularne jak obecnie, to już wtedy ludzie doceniali zalety filozofii wellness.

W ostatnich latach ten wspaniały rodzaj relaksu stał się prawdziwą modą – jest to efekt nie tylko gwałtownego rozwoju świadomego konsumenta, lecz także niezwykłych umiejętności masażystek. Nie dziwi, zatem fakt, że salony typu wellnesswellness urosła do rangi stylu życia świadomego konsumenta, to nie tylko specjalne miejsca takie jak: Hotel Papuga Park w Bielsku-Biała wzór do naśladowania, czy miejski Alchemy Day Spa, wellness to również odżywianie zdrowa żywność, sposób życia w zgodzie i harmonią z naturą. prosperują znakomicie i ciągle powstają nowe. W ciągu ostatnich lat w Polsce filozofia

Przykładem światowego wellness są działające przy hotelu The Oriental w Bangkoku, który został uznany przez nowojorski magazyn „Travel&Leisure” za najlepszy na świecie ośrodek wellness. Jakość oferowanych tam usług potwierdzają zresztą nasi klienci, wśród których nie brakuje osób o sławnych nazwiskach.

 

Rozbudowane i zapewniające najszerszy zakres usług ośrodku wellness łączy w sobie cechy sanatorium, centrum odnowy biologicznej, salonu masażu, odpowiedniego menu w restauracji W to wszystko wpleciona jest stonowana muzyka tak, aby atmosfera dostarczała komfortu i dobrego samopoczucia.

Ośrodki typu wellness różnią się znacznie pod względem zakresu świadczonych usług. Na przykład centra takie, jak Chiva Som czy San Carlos są to wspominane sanatoria, w których pod opieką świetnie wyszkolonych terapeutów, pacjenci poddają się różnym kuracjom mającym na celu profilaktykę zdrowia, podstawową w terapiach jest masaż, obok wielu innych elementów bazujący na osiągnięciach tradycyjnej medycyny orientalnej i starego kontynentu. Pobyt w tego typu ośrodkach nie ogranicza się, zatem do kilku godzinnej wizyty, lecz trwa nawet 5-6 dni. Korzyści zdrowotne z takiej sesji terapeutycznej są oczywiście proporcjonalnie większe. Wellness to tak naprawdę styl życia, profilaktyka zdrowia.

Kuracje, które możemy odnaleźć w specyfice wellness.

Zabieg pielęgnacyjne wellness mają na celu kompleksową odnowę biologiczną ciała i duszy. Dwie trzecie wykonywanych kuracji zawiera, zatem różnorodne formy masażu w jego różnej odmianie. Goście obiektu wellness chętnie korzystają też z dobrodziejstw aromaterapii, w której stosuje się olejki esencjonalne z dodatkiem olei tłoczonych na zimno. W wellness możemy również skorzystać ze znanych w Europie i Azji form terapii: hydroterapii, różnych kąpieli, sauny lub z bardziej egzotycznych propozycji, takich jak: owijanie ciała w tkaninę nasączoną tajemniczymi substancjami, kąpiel kwiatowa, sauna ziołowa, Ścieszka Kneippa oraz inne podobne, które uważane są, jako profilaktyka zdrowia dostarczająca doskonałego samopoczucia.

Wellness powinien odznaczać się wysoką, jakością wykonywanych usług dostarczając wewnętrznego spokoju, jako fundament szczęścia człowieka. Można, zatem powiedzieć, że salony, wellness służą nie tylko higienie ciała, lecz także ducha. Dodajmy w tym miejscu, że zgodnie z podstawową zasadą filozofii orientalnej, zdrowie i dobre samopoczucie człowieka zależy od tego, czy energia krążąca w ciele człowieka płynie w sposób zrównoważony, bez zakłóceń, czy też wręcz przeciwnie – jest blokowana, czego bezpośrednim skutkiem staje się choroba. Wbrew powszechnej opinii, jest to po części zgodne z doświadczeniami klasycznej medycyny europejskiej, która również podkreśla rolę prawidłowego zbalansowania wszystkich układów ciała – homeostazy. 

Wellness i zioła

Zioła na przykładzie Tajlandii wykorzystywane w lecznictwie, kuchni oraz jako składniki kosmetyków. Stosowane podczas masażu oleje zawierają ekstrakty z roślin, które docierając do krwi obiegu wpływają na samopoczucie i stan umysłowy oraz emocjonalny. Odpowiedni olejek esencjonalny potrafi uspokoić lub pobudzić, zawsze jednak korzystnie oddziałuje na nastrój – ogólnym celem aromaterapii jest przywrócenie zaburzonej równowagi między duszą a ciałem. Przykładowo stymulację zapewnia olejek z dodatkiem rozmarynu, szałwia i mięta. dostarczy spokoju, kwiat pomarańczy lub majeranek. Energii doda nam mandaryn, zaś relaksu olejek zawierający lawendę. Utrzymaniu równowagi wewnętrznej służy zielona herbata. W celu uzyskania bardziej zróżnicowanych efektów terapii, używa się także różnych kombinacji olejków esencjonalnych. Oleje i olejki esencjonalne używane są nie tylko w masażu, lecz również w kąpieli oraz w postaci czystej – wówczas aromaterapia (poprzez inhalację), traktowana jest, jako zabieg leczniczy. Olejki są także stosowane, jako składnik w perfumach.

Wellness i masaż tajski
Masaż tajski ma na celu przyniesienie ulgi zmęczonym mięśniom oraz przywrócenie równowagi cielesnej. Zgodnie z założeniami orientalnej medycyny, na skutek ugniatania, naciskania i rozluźniania konkretnych miejsc na ciele, następuje odblokowanie zatorów zakłócających przepływ energii w organizmie. Masaż tajski pozytywnie oddziałuje również na krążenie krwi.


Wellness i refleksologia

Ta forma masażu pozwala na utrzymanie dobrej kondycji ciała. Podstawa teoretyczna refleksologii wywodzi się z azjatyckiej medycyny, głoszącej zasadę, iż stopy i dłonie posiadają tzw. refleksy, które łączą się ze wszystkimi częściami i organami ciała. Na przykład: uciskanie odpowiedniego miejsca na dłoniach i jednocześnie na stopach, powoduje przywrócenie odpowiedniego rytmu krążenia krwi. Jej cyrkulacja staje się stabilna, a tlen dochodzi do wszystkich komórek ciała. Refleksologia eliminuje stresy poprzez doprowadzenie do stanu głębokiej relaksacji; system nerwowy może się wówczas wyciszyć i funkcjonować w sposób zrównoważony.

Wellness i akupunktura

Znana od pięciu tysiącleci sztuka akupunktury wywodzi się z Chin i polega na nakłuwaniu odpowiednich miejsc na ciele za pomocą cieniutkich igieł oraz na manipulowaniu wbitą w ciało igłą. Miejsca nakłuć leżą na liniach przebiegu tzw. meridianów, czyli kanałów energetycznych organizmu. Nakłuwanie pozwala przywrócić utraconą równowagę przepływu energii. Jest to zabieg bezbolesny, lecz zadziwiająco skuteczny, co potwierdzają nie tylko Azjaci, lecz także zwolennicy tej metody w innych częściach świata. Akupunktura ma niezwykle szeroki zakres zastosowań – leczy nie tylko liczne zaburzenia wewnętrzne lub ból, lecz jest także skuteczna w leczeniu nałogów – istnieją dowody efektywności tej metody w walce z uzależnieniem tytoniowym.

Wellness i Medytacja

Medytacja to umiejętność wprowadzenia świadomości w stan, który pozwoli na przywrócenie równowagi umysłowej, zaburzonej przez oddziaływanie negatywnych energii (telefonia komórkowa), jak i cech otaczających nas ludzi: chciwość, złość, zła wola, pożądanie, niepokój, zwątpienie. Dzięki medytacji, można przyspieszyć proces usuwania z umysłu elementów utrudniających właściwe funkcjonowanie umysłowe i emocjonalne. Medytacja ma korzystny wpływ na samopoczucie, pozwala pozbyć się np. ospałości lub zmęczenia.

Pamiętajmy, że wszystkie schorzenia powstają w naszej psychice, dlatego filozofia wellness to profilaktyka zdrowia i doskonałego samopoczucia.

Prawdziwy, wellness to jak wspominałem sposób życia: odżywianie, życie w zgodzie z naturą, wykorzystanie wody (hydroterapia), korzystanie z manualnych terapii przy użyciu naturalnych kosmetyków bez parabenów, pochodnych ropy naftowych, formalin, perfum lub innych syntetycznych dodatków, które powodują odkładanie się w organizmie toksyn, które mogą być źródłem wielu chorób.

 Obiekt, wellness to położenie, przyjazna recepcja, dobra i miła obsługa świetnie wyszkolony personel na każdym szczeblu, terapeuci, którzy wykonują swoja pracę dla pieniędzy, ale przede wszystkim z pasji i powołania, obiekt wellness to moda, ale ponad wszystko styl życia, wellness to szkoła, w której rozpoczynamy nasze nowe spojrzenie na świat za pośrednictwem bogactw natury, aby stać się człowiekiem wellness potrzeba pracować nad sobą w codziennych zadaniach.

PS
Chcesz stworzyć oryginalny prozdrowotny holistyczny obiekt wellness spa zapytaj nas info@alchemiaurody.pl 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda