Co to jest kinezjologiaDzień Dobry

Czym jest Kinezjologia Stosowana?
(jeśli chcesz skorzystać z diagnozy i rehabilicji za pomocą kinezjologii stosowanej zapraszamy do gabinetu dr Igora Oleynika) >> PRZEJDŹ>>
Kinezjologia stosowana jest nowoczesną, bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedzina medycyny. Stanowi syntezę zachodnich i wschodnich metod terapeutycznych – zaczerpnęła z nich wszystko co najbardziej efektywne i bezpieczne dla pacjenta – nie powoduje skutków ubocznych.
Kinezjologia jest metodą zarówno profilaktyczno – diagnostyczną jak i terapeutyczną. Pozawala na zastosowanie i precyzyjne dobranie całego szeregu metod leczniczych. Może być stosowana również jako uzupełnienie leczenia innymi metodami.
Nazwa kinezjologia pochodzi o łacińskich słów kinezio – ruch i logos-nauka Kinezjologia zajmuje się badaniem ruchu we wszystkich jego aspektach – jego tworzeniem, przebiegiem i zaburzeniami.
Dlaczego badanie ruchu jest tak bardzo istotne? Dlatego, że ruch to życie a życie to ruch.
Ruch istnieje w różnych postaciach od niewidocznych dla oka człowieka wibracyjno-wahadłowych ruchów komórek do kurczenia się mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych, a także ruchu krwi i chłonki, ruchu kończyn, płuc itp. Na każdy uraz czy chorobę organizm reaguje zmianą napięcia mięśni, co z kolei powoduje zaburzenia ruchu i wywołuje ból. Często borykamy się z zaburzeniami przemiany materii – a przecież to nic innego jak zaburzenie ruchu na poziomie biochemicznym. Dlatego umiejętności oceny zaburzeń ruchu mają ogromne znaczenie w diagnostyce i leczeniu wszystkich chorób i urazów. Najlepszym wskaźnikiem zaburzeń ruchu jest mięsień.
DIAGNOZA W KINEZJOLOGII STOSOWANEJ – NA CZYM SIĘ OPIERA?
Za pomocą odpowiednich, specjalnych manualnych testów mięśniowych lekarz może zrozumieć źródło wszystkich problemów powstałych w organizmie. Co więcej potrafi również precyzyjnie ustalić co należy zrobić, aby przywrócić utraconą funkcję, również w przypadkach, gdzie powszechnie znane metody medycyny nie dają rozwiązań.
Podstawowe zasady KS zostały sformułowane przez znanego fizjologa akademickiego Pawłowa. Badania i eksperymenty udowodniły, że istnieją związki między organami wewnętrznymi, a mięśniami szkieletowymi za pośrednictwem systemu nerwowego. W związku z tym zaburzenie czynności narządu powoduje obniżenie napięcia określonego mięśnia szkieletowego.
Na podstawie tych odkryć w roku 1964 doktor George Guthart (chiropraktyk ze Stanów Zjednoczonych) razem ze współpracownikami po wielkiej ilości badan i eksperymentów stworzyli podstawy nowej nauki, którą nazwali Kinezjologią Stosowaną.
Głównym instrumentem diagnostycznym w KS jest manualny test mięśniowy (TMM).
TMM – to podtwierdzona naukowo metoda badania siły i napięcia mięśnia szkieletowego, który ma połączenie z odpowiednim narządem wewnętrznym, kręgiem, meridianem, punktami neurolimfatycznymi i neuronaczyniowymi.
 
EFEKTY DIAGNOZY KINEZJOLOGII STOSOWANEJ
Test mięśniowy daje też możliwość „komunikacji” z organizmem pacjenta, zrozumienia zachodzących w nim procesów, poprzez system biologicznego sprzężenia zwrotnego . Prawidłowa ocena testu mięśniowego pozwala na zdiagnozowanie strukturalnych, biochemicznych czy psycho-emocjonalnych zaburzeń, znalezienie głównego źródło braku równowagi w organizmie i tym samym dokładne wyjaśnienie przyczyn choroby. Test mięśniowy pomaga dowiedzieć się czego potrzebują konkretne narządy do prawidłowego funkcjonowania. Umożliwia to dobranie właściwej i efektywnej terapii, która skupia się na zniwelowaniu źródła (przyczyny), a nie skutków powstałego zaburzenia.
Dlaczego właśnie mięśnie są tak czułym wskaźnikiem problemów ze zdrowiem?
Ponieważ wszystkie systemy narządów wewnętrznych są połączone z mięśniami szkieletowymi, a zakłócenia ich równowagi czy zaburzenia czynności zmieniają napięcie mięśni. A to z kolei jest bardzo istotnym czynnikem w ocenie czynności narządów wewnętrznych, ponieważ możemy zbadać i ocenić mięśnie powiązane z odpowiednimi narządami (mięśnie wskaźnikowe – indykatory).
Praca mięśni regulowana jest automatycznie, poza świadomością, przecież nie myślimy o tym jak się poruszamy, siedzimy, jemy, jaką mamy postawę, czy trzymamy się prosto czy może garbimy. Wszystkie te elementy ruchu są regulowane przez mięśnie szkieletowe automatycznie. Specjalista kinezjologii może o tym wszystkim dowiedzieć się w trakcie badania stosując test mięśniowy.
Lekarz kinezjolog poszukuje przyczyn i działa NIE tylko w miejscu, w którym pacjent zgłasza ból, czy problem. Przyczyny, które wywołują ból mogą być różne i często bardzo oddalone od miejsca bólu.
PRZYKŁAD:
Zaburzenie czynności organu wewnętrznego powoduje osłabienie mięśni z nim połączonych. Te mięśnie nie mogą prawidłowo wykonywać swoich funkcji to zmusza mięśnie współdziałające do przejęcia ich czynności. Co z kolei za jakiś czas wywołuje ich nadmierne obciążenie i objawia się jako ból. Ponieważ proces kompensacji może połączyć różne grupy mięśni, pacjent może odczuwać różnorodne dolegliwości ze strony narządu ruchu, które w ogóle nie związane z narządem gdzie pojawiły się problemy, zaburzenia. Jeżeli nie brać pod uwagę tego że ból może być skutkiem kompensacji wówczas często strategia leczenia wybierana jest tylko pod kątem powstałego w narządzie ruchu skutku i jej efekty są bardzo krótkotrwałe, gdyż źródło problemu pozostaje nieodkryte i nieleczone.
KS daje możliwość dokładnie i skutecznie, określić właśnie źródło problemów. Pozwala to przywrócić funkcje mięśnia osłabionego poprzez przewrócenie czynności narządu a w konsekwencji zlikwidować ból nie stosując środków przeciwbólowych (co jest tylko działaniem objawowym). Prawidłowo zdiagnozowana przyczyna choroby pozwala już od pierwszej wizyty zacząć skuteczne, dostosowane do etiologii problemu leczenie.
Kinezjologia Stosowana jest metodą diagnostyki i terapii, która może być stosowana zarówno w praktyce lekarzy i fizjoterapeutów jak również masażystów i rehabilitantów.
 
KINEZJOLOGIA STOSOWANA W REDUKCJI WAGI:
Bardzo często zadajemy sobie pytanie dlaczego mimo ograniczania ilości pożywienia i jego kaloryczności waga nie spada. Po każdej kolejnej diecie cud, mimo usilnych starań zmagamy się z efektem jo-jo. Dlaczego tak się dzieje?
Często przyczyną jest zaburzenie usuwania toksyn z organizmu. Źle dobrana dieta, zanieczyszczenie wody, środowiska, leki które przyjmujemy wszystko to nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. W normalnych warunkach wątroba powinna radzić sobie z neutralizowaniem endotoksyn (czyli toksycznych produktów przemiany materii powstających wewnątrz naszego organizmu) a także egzotoksyn (dostarczanych z zewnątrz). Kiedy jednak jego naturalne systemy neutralizowania i oczyszczania są zaburzone wówczas ciało musi sobie jakoś radzić z trującymi substancjami. Nasz organizm zaczyna je wtedy magazynować najczęściej właśnie w tkance tłuszczowej. Im więcej w organizmie tego typu substancji, a przy tym im mniej sprawne są systemy ich usuwania tym organizm potrzebuje więcej tkanki tłuszczowej, aby je zmagazynować. Stąd biorą się skoki wagi, których nie potrafimy wyjaśnić ani wysokokaloryczna dietą, ani zaburzeniami hormonalnymi.
Dlatego tak istotna jest dbałość o sprawne działanie naturalnych systemów oczyszczania organizmu. Kiedy zaczniemy oczyszczać organizm z toksyn i regulować jego pracę wówczas zaczniemy tracić zbędne kilogramy bez restrykcyjnych ograniczeń i drakońskich diet.

Kinezjologia Stosowana
wtorek, 28 września 2010 23:11 | Wpisany przez Administrator |  |  | 
Kinezjologia stosowana - Touch for Health (TfH) – Dotyk dla zdrowia (DdZ)

I. Historia metody

Twórcą metody jest dr John Thie D.C., chiropraktyk, absolwent Uniwersytetu Południowej Kalifornii, Szkoły Chiropraktyki w Los Angeles oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Kalifornijskim; założyciel i prezes Fundacji Touch for Health w USA, twórca fakultetu powołanego do szkolenia instruktorów TfH na całym świecie,                       a przekazanego w roku 1990 – International Kinesiology College w Zurichu; przez okres 35 lat dyrektor „The Chiropractic Clinic” w Pasadenie, Kalifornia.

W swej wieloletniej praktyce chiropraktyka poznał wiele kierunków medycyny naturalnej. Kiedy w 1964 roku zetknął się z dr G. Goodheartem i stosowaną przez niego bioenergetyczną techniką testowania i usprawniania mięśni, z miejsca uznał, że jest to technika o wiele bardziej użyteczna od innych, które dotychczas poznał. 
Współpracując z dr Goodheartem, praktykował i prowadził badania. Wkrótce został jednym z pierwszych liderów Warsztatów Goodhearta. Usilnie acz bezskutecznie namawiał go do opublikowania materiałów dotyczących metody, w celu jej szerokiego upowszechnienia; wreszcie dr Goodheart zgodził się na wydanie książki, pod warunkiem jednak, że John Thie sam ją napisze.

Metoda którą zapoczątkował dr Goodheart stała się znana jako Kinezjologia Stosowana. John Thie w 1970 roku zdecydował się wyodrębnić z Kinezjologii Stosowanej tę część którą drogą wieloletnich własnych badań pogłębił i poszerzył, i której od tytułu przygotowywanej do druku książki nadał nazwę Touch for Health (Dotyk dla Zdrowia).
Książka pod tym tytułem, pióra Johna Thie, ukazała się pod koniec 1973 roku, zaś jej polskie tłumaczenie, z przedmową autora do polskiego wydania – w listopadzie 1989. 

„Ponieważ moi pradziadkowie, zarówno ze strony matki jak i ojca na przełomie XIX i XX wieku przybyli na kontynent amerykański z Polski, ciągle miałem nadzieję, że odwiedzę kiedyś ziemię, z której się wywodzę. Gdy więc we wrześniu 1983 roku otrzymałem od Lucyny Winnickiej zaproszenie do Polski ... przyjąłem je z wielka radością” – pisał John Thie w przedmowie. 

Spełniły się więc  - jak pisze – dwa jego marzenia: odwiedzenie kraju przodków i pozostawienie w nim dzieła jego życia – Metody   TfH.
Porównując wstęp do nie tłumaczonego jeszcze na język polski, poprawionego i uzupełnionego wydania książki z 1996 roku, ze wstępem do polskiego wydania z 1989 roku, widzimy znaczny wzrost zaufania autora do metody i oczekiwań co do wyników jej stosowania, w stosunku do wcześniejszej wyraźnej wstrzemięźliwości w ocenie jej możliwości. Podane liczne przykłady uzyskania poprawy, a nawet wyleczenia, w bardzo ciężkich przypadkach chorobowych, wyjście w przewidywaniach poza ramy „pomocy samemu sobie i najbliższej rodzinie”, informacje o włączeniu w wielu krajach TfH do programów obowiązkowego nauczania w szkołach średnich i wyższych, o wielkiej liczbie wykształconych instruktorów w USA i 39 innych krajach (Polskę wymienia John Thie na 6 miejscu) – to wymowny znak śmielszego spojrzenia autora na realizację jego wizji dotyczącej TfH.

II.    Założenia i zastosowanie metody

John Thie zbudował system terapii, który jest łatwy do opanowania, nie wywiera ujemnych skutków ubocznych i uruchamia tkwiące w człowieku siły samouzdrawiające.

Metoda Dotyk dla Zdrowia oparta została na bazie czterech dyscyplin:
•    chiropraktyki
•    kinezyterapii (terapii ruchowej)
•   akupresury
•    nauki o odżywianiu.

Jest metodą diagnostyki i terapii, która może być stosowana zarówno w kręgu rodzinnym, jak również w praktyce lekarzy, masażystów, rehabilitantów i fizjoterapeutów.
Stanowi syntezę metod zachodnich i wschodnich, w odniesieniu do których wykazana została ich pełna przydatność i brak skutków ubocznych. Łączy w sobie dążenie do zachowania zdrowia z całym szeregiem metod leczniczych. Może być stosowana również jako uzupełnienie już prowadzonego leczenia innymi metodami.

DdZ traktuje organizm człowieka jako całość:
•    uznaje jedność ciała i wzajemne oddziaływanie jego części między sobą
•    uważa, że każdy człowiek jest istotą strukturalną (postawa, ćwiczenia, ruch), chemiczną (żywienie, powietrze) i psychiczno-duchową, a warunkiem zdrowia jest utrzymanie równowagi między tymi elementami
•    zakłada, że życie człowieka jest podtrzymywane poprzez nieustanny, swobodny przepływ energii w ciele, a każde zakłócenie tego przepływu wywołuje zaburzenie w funkcjonowaniu organizmu; energia ta, zwana w medycynie chińskiej „chi” przemieszcza się kanałami energetycznymi – meridianami, których przebieg w ciele człowieka, znany od tysięcy lat medycynie chińskiej, został obecnie dokładnie zlokalizowany i „zmapowany” dzięki zastosowaniu odpowiedniej aparatury (m.in. wyznaczanie punktów aku na meridianach).

Medycyna chińska poza pojęciem jedności wszystkich układów, które składają się na istotę ludzką, uznaje również pojęcie biegunowości wszystkich rzeczy określanej słowami jin i jang. Meridiany dzielą się na jin(-) i jang(+) w zależności od kierunku ich przebiegu i położenia w ludzkim ciele.
Znajomość powiązań między meridianami, mięśniami, narządami i funkcjami organizmu pozwoliła Johnowi  Thie opracować „system wczesnego ostrzegania” dla wykrywania wszelkich, nawet niewielkich zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu człowieka oraz znaleźć sposób na ich likwidowanie jeszcze przed wystąpieniem najbardziej znamiennego objawu, jakim jest ból.

Metoda DdZ jako wskaźnika w wykrywaniu tych zaburzeń używa mięśnia, który jako pierwszy odbiera sygnał zakłóceń w przepływie energii, traci sprawność energetyczną – wyłącza się. 
Każdy meridian powiązany jest z jednym mięśniem stanowiącym wskaźnik podstawowy (istnieją też powiązania z mięśniami dodatkowymi) i z określonym organem (niekiedy z dwoma organami). 
Wykonany test mięśniowy wykazuje sprawność mięśnia (energetyczną) lub jego wyłączenie. Sprawny mięsień to prawidłowy obieg energii w powiązanym z nim meridianie, prawidłowe funkcjonowanie organu i prawidłowa jego struktura. 
W przypadku stwierdzenia drogą wykonania testu mięśniowego, że mięsień jest wyłączony wykonuje się jego usprawnienie za pomocą jednej z wielu technik, jakimi dysponuje Dotyk dla Zdrowia, jak np.:
•    masaż punktów neurolimfatycznych
•    dotyk punktów neuronaczyniowych
•    masaż przyczepów mięśni
•    masaż meridianów
•    impuls J. Thie i inne.
Powtórnie wykonany test mięśniowy jest potwierdzeniem pozytywnego wyniku zabiegu oraz jego utrwaleniem, jak również sygnałem dla organizmu, że nie musi już kompensować czynności osłabionego mięśnia „większym” wykorzystaniem mięśnia współpracującego.
Łańcuch: swobodny przebieg energii – sprawny mięsień – prawidłowa funkcja narządu – zdrowy narząd; jeśli powtarza się w całym układzie meridianów oraz powiązanych z nimi mięśni i narządów wówczas mówimy o normalnym stanie człowieka, a więc takim stanie, kiedy człowiek jest zdrowy, pełen energii i cieszy się dobrym samopoczuciem. 
Proces pełnego sprawdzenia i usprawnienia „dotykiem” nazywany jest równoważeniem.
Jedną z licznych terapeutycznych możliwości Dotyku dla Zdrowia jest przywracanie i utrzymywanie równowagi psychosomatycznej m.in. łagodzenie napięć psychicznych i fizycznych, łagodzenie ( a nawet usuwanie) bólu.
We wspomnianym wcześniej, nie tłumaczonym na język polski wydaniu książki „Touch for Health” J. Thie dodał rozdział przedstawiający „inny model pomocy ludziom w rozumieniu i kontrolowaniu bólu i cierpienia”. 
Autor określił tren rozdział jako „krótki zarys filozofii podejścia Dotyku dla Zdrowia do bólu” i zapowiedział bardziej szczegółowe omówienie tego tematu w mającej się ukazać w USA jego książce pt. Remembering Wellnes (Pamiętając dobre samopoczucie).

III.    Dotyk dla Zdrowia  w Polsce

John Thie przebywał w Polsce w 1983 roku. Przeprowadził wówczas szereg wykładów w Stołecznym Centrum Rehabilitacji w Konstancinie dla lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów i innych pracowników Centrum.

„Polscy specjaliści – wg słów samego Johna Thie – mieli okazję przekonać się w jakim stopniu system Dotyk dla Zdrowia może być dodatkowym dobrodziejstwem dla już prowadzonego postępowania leczniczego.” 
Spotkał się również w Centralnym Ośrodku Sportu z trenerami i wykładowcami, gdzie duże zainteresowanie wzbudziły jego pokazy i informacje, w jaki sposób metoda może poprawić wydolność sportowców, jaki jest wpływ metody podczas leczenia urazów, bólów krzyża, kończyn, głowy itp. Po tym jego pobycie wydana została książka „Dotyk dla Zdrowia”, a w 1992 roku odbyło się pierwsze szkolenie zakończone w roku 1994 kursem instruktorskim dla 17 osób. 
Jestem jednym z tych pierwszych instruktorów. Sama doprowadziłam do wyszkolenia następnych 27 osób, które ukończyły kurs instruktorski w 1996 roku. 
Zarówno pierwsze szkolenie w zakresie I do IV stopnia DdZ, jak i kursy intsruktorskie prowadziła Polka zamieszkała w USA, Paula Oleska, członek International Kinesiology College w Zurichu. 

Metoda DdZ jest w Polsce coraz bardziej znana; liczne kursy prowadzone przez instruktorów zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Kinezjologów, powiększają stale grono osób stosujących metodę w praktyce, nie tylko wobec swoich bliskich ale i w praktyce leczniczo-rehabilitacyjnej, w pracy ze sportowcami, dziećmi niepełnosprawnymi i ludźmi w podeszłym wieku. Uczestnikami kursów są pielęgniarki, masażyści, rehabilitanci, fizjoterapeuci, coraz częściej lekarze, a także nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, którzy uzupełniają swoje wiadomości po odbyciu szkolenia w zakresie pokrewnej metody – Kinezjologii Edukacyjnej.

Połączenie w terapii tych dwóch metod: Dotyku dla Zdrowia  i Kinezjologii Edukacyjnej daje wspaniałe rezultaty: ogólną poprawę funkcjonowania poprzez wyższy stopień wykorzystywania własnego potencjału, co prowadzi do bycia zdrowym, pełnym energii i cieszącym się dobrym samopoczuciem, co dla kinezjologa oznacza „stan normalny”.

Maria Opatowiecka
Instruktor Dotyku dla Zdrowia
Współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Kinezjologów 
i jego pierwszy Prezes
Teksty skopiowane z internetu mie są własnością spafactory 
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda