Oszukane olejki eteryczne i zapach używane w kosmeFałszowanie i podrabianie olejków eterycznych płynami przypominającymi olejek.
Żeby pozyskać prawdziwy olejek eteryczny, wiąże się to z ogromną pracochłonnością i kosztami, wielu producentów zamiast używania naturalnych olejków eterycznych wytwarzają ich podrobione z ropy naftowej odpowiedniki, czyli pozyskane chemicznie syntetyczne płyny zapachowe podobne do naturalnych olejków pozyskiwanych z roślin. Płyny takie nazywane są także naturalizowanymi (zapachowymi) w składzie INCI nazywany perfum lub fragrance. Termin ten oznacza, iż płyn ten został wytworzony chemicznie i ma tylko podrobiony syntetyczny zapach.
Ponieważ niemożliwe jest skopiowanie w całości naturalnych olejków eterycznych, to większość syntetyków nie tylko nie posiada właściwości leczniczych, lecz jest niebezpieczna w stosowaniu aromaterapii. Nie dość, że nie uzyskuje się pożądanego efektu terapeutycznego, to dodatkowo, stosując podrobione płyny z ropy naftowej imitujące olejki np. w inhalacji, można doprowadzić do wielu groźnych chorób .
W trosce o zdrowie należy ostrożnie i świadomie podchodzić do zamienników podróbek syntetycznych. Płyny imitujące olejki eteryczne są powszechnie stosowane w kosmetyce, nawet w tej która przeznaczone jest dla wegan czy opatrzona różnymi certyfikatami bio, wprowadzając w błąd konsumenta, ich stosowanie na długą jest szkodliwe.
Podrobione płyny imitujące prawdziwe olejki eteryczne, często służą jako dodatki aromatyzujące do kąpieli (płyny do kąpieli, żele, szampony itp), należy jednak pamiętać, iż tego rodzaju aromaty nie mają nic wspólnego z naturalnym olejkiem aromaterapeutycznym.
Wraz z rosnącą świadomością konsumentów - producenci „zdobywający" rynek przede wszystkim ceną olejków - stosują metodę fałszowania olejków polegającą na -
łączeniu (miksowaniu) olejku syntetycznego z, niskiej jakości, olejkiem naturalnym.
Efekt jest o tyle niebezpieczny, że dodatek olejku naturalnego niekiedy skutecznie „zagłusza" syntetyczny zapach olejku syntetycznego (syntetyczne nigdy nie pachną identycznie z naturalnymi), w związku z tym trudniej jest rozpoznać płyn syntetyczny imitujący olejek eteryczny praktyka ta nazywania jest również rozcieńczaniem.

Stosowanie takiego miksu przy zabiegach aromaterapeutycznych to wysokie ryzyko dla zdrowia nie polecane j.
Jak rozpoznać podrobiony syntetyczny lub pół syntetyczny płyn imitujący olejek eteryczny?
1 cena.
Żaden dobrej jakości naturalny olejek eteryczny nie może kosztować 8,12, czy nawet 19 złotych. Biorąc pod uwagę że olejek eteryczny żeby był dobry musi pochodzić z determinowanego rejonu świata tam gdzie roślina rośnie w optymalnych dla niej warunkach klimatycznych i glebowych, dlatego w zależności od olejku eterycznego ceny są bardzo różne i nigdy na sklepowej półce nie mogą być takie same dla wszystkich. Nieuczciwi producenci sprzedawcy, żeby oszukać klienta wykorzystują ich niewiedzę i naiwność, sprzedają syntetyczne, zapachowe płyny pozyskiwane z ropy naftowej imitujące olejki eteryczne w bardzo niskiej cenie, nazywając je jako 100% naturalne, bio.. Trzeba pamiętać - cena w tym przypadku jest bardzo wyraźnym sygnałem, iż mamy do czynienia z płynem podrabiającym olejek eteryczny który w żadnym wypadku nie może być stosowany w aromaterapii.
2. wymyślone olejki eteryczne z melona, arbuza, kokosa, truskawki, poziomki, fiołka, orzecha laskowego, ogórka i wiele innych, to 100% ropa naftowa tankowana do baku samochodu, niewiarygodne jak łatwo producenci nabijają ludzi w butelkę, tutaj kłania się podstawowy kurs z aromaterapii I stopnia, na świecie jest około 350 olejków eterycznych pozyskiwany z różnych części roślin, pozostałe zapach to chemicznie pozyskiwane płyny podrabiające zapach roślin. Żeby pozyskać olejek eteryczny roślina musi posiadać substancje eteryczne, nie wszystkie rośliny posiadają substancje eteryczne, a to co pachnie w roślinie to związki chemiczne które podrabiane są przez chemików na podstawie składu chemicznego.

3 po zapachu, jak wspomniałem, zadanie często jest utrudnione ze względu mieszanie syntetyku z naturalnym olejkiem eterycznym. Jednak kiedy rozpoczniesz pracę z prawdziwymi olejkami eterycznymi szybko odróżnisz ten prawdziwy od tego sfałszowanego.
Dlatego ważne jest żeby kupować olejki wyłącznie u sprawdzonych renomowanych firm i producentów, którzy są na rynku od wielu lat i posiadają opinie dobre lub bardzo dobre.

UWAGA: Do celów aromaterapii mogą być stosowane tylko naturalne 100% olejki eteryczne
Podstawowym znaczeniem w aromaterapii jest fakt, iż naturalne 100% olejki eteryczne działają na poziomie komórkowym, dlatego to całkowicie wyklucza możliwość stosowania do celów aromaterapii innych olejków eterycznych, niż 100% naturalnych i pozyskiwane w sposób tradycyjny wykorzystując najwyższe technologie.

Ze względu na niebywałe zapotrzebowanie, olejki eteryczne są bardzo często fałszowane, podrabiane, a chora chęć pozyskiwania dóbr materialnych sprawia że człowiek oszukuje człowieka.
Trzeba pamiętać że olejki eteryczne czy kosmetyki naturalne to wielki biznes XXI wieku i niewiele firm jest lojalna w stosunku do drugiego człowieka, dostarczając prawdziwych 100% kosmetyków naturalnych.
Brak świadomości nadmierny konsumizm zaślepia prawdę.
PS

polecam olejki etryczne Alqvimia www.alqvimia.pl http://www.sklep.alqvimia.pl/k10-aromaterapia.html

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda